110. rocznica rozstrzelania w Łowiczu bojowników PPS FR (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

110. rocznica rozstrzelania w Łowiczu bojowników PPS FR (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

Dokładnie 110 lat temu 17 stycznia 1907 roku w Łowiczu rozstrzelano trzech młodych bojowników Polskiej Partii Socjalistycznej Frakcja Rewolucyjna. Trzech niespełna 20-letnich pracowników cukrowni w Dobrzelinie pod Żychlinem obrabowało carskiego poborcę podatkowego.

Do napadu doszło na początku stycznia na ul. Wjazdowej (dziś znamy ją pod nazwą ul. 3 Maja) w Łowiczu. W akcji przejęcia carskich pieniędzy wzięły udział dwa pięcioosobowe oddziały PPS FR. Dowodził nią niejaki Heinrich.

- Bojowcom udało się zrabować 1.567 rosyjskich rubli – informuje Marek Wojtylak, miłośnik łowickiej historii. - Podczas ucieczki natknęli się w okolicy dzisiejszego osiedla Tkaczew na wracającego do domu żandarma. Wywiązała się wymiana ognia, w której został on śmiertelnie postrzelony.

Carska policja szybko wpadła na trop „socjalistycznych bandytów”. W czasie aresztowania jednego z nich znaleziono przy nim nazwiska jego piątki. W sumie udało zatrzymać się trzy osoby: Józefa Antczaka, Adama Merca i Stefana Porosińskiego. 13 stycznia w Łodzi zostali oni skazani na śmierć.

17 stycznia 1907 roku przewieziono ich do lasku miejskiego w Łowiczu, gdzie zostali rozstrzelani i pochowani. 12 lat później na miejscu egzekucji stanął krzyż, a w 1928 roku położono tam kamienną płytę, z której wynika, że zostali zabici przez „moskiewskich siepaczy”.

Z okazji okrągłej rocznicy dramatycznych wydarzeń z czasów Rewolucji 1905 roku burmistrz Krzysztof Kaliński oraz przewodnicy PTTK w Łowiczu złożyli na mogile, o której nie wie wielu łowiczan, kwiaty oraz zapalili znicze.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.