12. urodziny Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Górski
Redakcja

12. urodziny Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera [ZDJĘCIA]

Redakcja

Skierniewicki Klub Kolekcjonera działający przy Akademii Twórczości (CKiS) skończył właśnie 12 lat. W poniedziałek, 25 lutego członkowie klubu spotkali się na herbatce z samowara i urodzinowym torcie. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, przypominamy również historię powstania klubu.

Historia powstania Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera
26 lutego 2007 r. z inicjatywy skierniewickich pasjonatów Zbyszka Gradowskiego, Mariusza Pierzankowskiego i Andrzeja Nowakowskiego odbyło się spotkanie założycielskie Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera.Klub został powołany, aby wspólnie chronić od zapomnienia stare przedmioty związane z miastem, zgłębiać lokalną historię, wyjaśniać różnego rodzaju historyczne niejasności, które wówczas pojawiały się w prasie. W spotkaniu założycielskim uczestniczyło 12 lokalnych kolekcjonerów.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w poniedziałek i tak już zostało, od tego czasu spotkania odbywają się w ostatni poniedziałek miesiąca. Lokalu na spotkania klubu początkowo użyczał Andrzej Nowakowski, pracujący wówczas w hotelu Polonia. Po zamknięciu hotelu miejscami spotkań klubu były Cafe Senatorska oraz w atelier fotograficznym Zbyszka Gradowskiego w starym browarze. Od kilku lat kolekcjonerzy mają stałą siedzibę w willi Kozłowskich pod skrzydłami Akademii Twórczości. Akademia posiada galerię wystawienniczą, w której kolekcjonerzy mają możliwość prezentować swoje zbiory i pasje. Dużym zainteresowaniem zarówno pasjonatów, jak i mieszkańców miasta cieszy się wystawa Nasze Kolekcje organizowana w br. już po raz siódmy. Wystawa potrwa do 15 kwietnia. Skierniewicki klub liczy ok. 20 osób, które na spotkaniach wymieniają poglądy, rozpoznają stare fotografie, wyjaśniają skierniewickie zagadki, chwalą się nowymi zdobyczami.

- Organizujemy również spotkania wyjazdowe - mówi prezes Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera Mariusz Pierzankowski. - Odwiedziliśmy wspólnie Galerię Staroci i Pamiątek Zbigniewa Stania oraz Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Muzeum w Łowiczu i Nieborowie. Spotykaliśmy się również w prywatnych domach naszych kolekcjonerów, aby obejrzeć zbiory, których nie da się przynieść na spotkania. Wspólnie uczestniczymy w interesujących nas prelekcjach n.p. w Muzeum w Nieborowie, czy Łowiczu. W 2012 r. wydano album „Ukłony z Skierniewic” oparty między innymi na bogatych zbiorach starych pocztówek i fotografii należących do naszych członków.

Kolekcjonerzy prezentowali swoje zbiory także poza Skierniewicami: w Muzeum Farmacji w Łodzi, w Woli Okrzejskiej, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Zwieńczeniem działalności wystawienniczej klubu była dużą wystawa w Muzeum w Łowiczu zatytułowana „Tropem skierniewickich kolekcji”. Nasi kolekcjonerzy mieli swój niekwestionowany wkład w organizację Targów Staroci w Skierniewicach.

- Ja sam, jak również i inni kolekcjonerzy roznosiliśmy ulotki o rozpoczynających się Targach w Skierniewicach - w Warszawie na Kole, w Spale, w Łodzi – mówi Mariusz Pierzankowski. - Dzięki temu przyjeżdża do nas w każdą pierwszą sobotę miesiąca coraz więcej handlujących.

Właśnie nasi kolekcjonerzy dotarli do starych macew - żydowskich nagrobków zakopanych na prywatnym terenie, odnaleźli nagrobki z cmentarza ewangelickiego, czy elementy kopuł ze starej cerkwi. Wszystko to zostało uratowane. Bardzo dobrą robotę robią kolekcjonerzy, militaryści. Wiele czasu poświęcają na odkrywanie i renowację zapomnianych miejsc pamięci narodowej, cmentarzy wojskowych. Kolekcjoner senior Seweryn Lewandowski przez wiele lat opiekował się mogiłami wojennymi rozrzuconymi na terenie Puszczy Bolimowskiej. Jego następcą, który kontynuuje to szlachetne dzieło jest Jacek Słupski. Dzięki takim osobom jak Jacek Słupski, Mariusz Pierzankowski czy Piotr Moskwa został w 2009 r. oczyszczony i zabezpieczony teren niemieckiego cmentarza z okresu I wojny światowej w Wólce Łasieckiej. Inni kolekcjonerzy, Łukasz Konopacki, Maciek Górski i Jacek Słupski w 2016 r. wykonali i doprowadzili do odsłonięcia płyty pamiątkowej oraz pomnika na tym cmentarzu. Jest to wierna kopia dawnego monumentu. W 2014 r. Łukasz Konopacki z pomocą przyjaciół zrekonstruował pomnik Richarda Schoeringa na cmentarzu Strzelba.

Zbiory skierniewickich kolekcjonerów ciągle się powiększają. Eksponaty zdobywane są drogą targów staroci, aukcji internetowych, giełd a także w drodze wymiany.
- Postawiliśmy sobie za zadanie ocalić od zapomnienia wiele dziedzin życia czasów minionych naszej małej ojczyzny, przybliżyć postacie związane ze Skierniewicami oraz przypominać o przeszłości naszego miasta - mówi prezes Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.