190. rocznica zakończenia budowy ratusza w Łowiczu [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

190. rocznica zakończenia budowy ratusza w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Na sierpień tego roku przypada 190. rocznica zakończenia budowy ratusza w Łowiczu. Powstał on w latach 1825-28 według projektu Bonifacego Witkowskiego na dawnym placu kościelnym. Poniżej przedstawiamy na zdjęciach jak obiekt ten zmieniał się w latach 1900-2018.

Reprezentacyjnym pomieszczeniem zabytkowego magistratu jest Sala Radziecka, w której obraduje Rada Miejska w Łowiczu. Bogato zdobione fryzem malarskim autorstwa Józefa Lamparskiego pomieszczenie powstało w 1918 roku po wyburzeniu ścian mieszkania służbowego ówczesnego burmistrza Leona Gołębiowskiego, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia.

Dzieło autorstwa artysty malarza z Warszawy przedstawia herby 32 województw I Rzeczypospolitej, herby ziem Królestwa Polskiego i miasta Łowicza oraz portrety: króla Polski Kazimierza III Wielkiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, naczelnik insurekcji z 1794 roku Tadeusza Kościuszki, działacza oświeceniowego Stanisława Staszica oraz polskiego noblisty w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza.

Dzieło o patriotycznej wymowie przetrwało zaklejone gazetami niemiecką okupację Łowicza w czasie II wojny światowej.

Klasycystyczny gmach łowickiego ratusza dekadę temu znalazł się na dwuzłotówce wybitej przez Narodowy Bank Polski w serii upamiętniającej miasta o istotnym znaczeniu w dziejach naszego kraju.

Zdjęcia: fotopolska.eu i Rafał Klepczarek.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.