20-lecie przyjaźni polsko-francuskiej
19 lutego, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Skierniewice z okazji urodzin miasta, odbędzie się również inauguracja Roku Francuskiego.
Początki współpracy Skierniewic z Chatelaillon Plage sięgają 1990 roku, natomiast akt zbratania miast został podpisany w roku 1994 we Francji, a w roku 1995 w Skierniewicach. W ubiegłym roku uroczystości związane z 20-leciem przyjaźni odbyły się w Chatel, dokąd pojechała liczna grupa skierniewiczan.
W tym roku obchody zbratania obu miast odbędą się w Skierniewicach i będą trwały w zasadzie cały rok. Wprawdzie na sesję 19 lutego przyjedzie tylko dwuosobowa delegacja z Chatel, ale już w maju, na Tydzień Francuski w Skierniewicach będący kulminacją obchodów, przewidziano przyjazd około 50 osób, które, tradycyjnie już, zostaną rozlokowane w skierniewickich rodzinach. 17 maja przed ratuszem zaplanowane jest odnowienie aktu zbratania sprzed 20 lat, czemu towarzyszyć będą liczne imprezy z Francją w tle, między innymi wystawy, wykłady i spotkania. Goście będą mieli okazję uczestniczenia w Nocy Muzeów (16 maja), która będzie organizowana z udziałem francuskich akcentów.
Pod koniec czerwca do Chatelaillon wyjedzie delegacja ze Skierniewic na obchody święta miasta, a w lipcu, tradycyjnie już, do Francji wyjadą laureaci Konkursu Języka Francuskiego i Wiedzy o Francji. Skierniewicki Rok Francuski zakończy ponowna wizyta delegacji francuskiej na Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw (18-21 września).
Rok Francuski będzie można przeżyć też w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która zaprosi zainteresowanych na spektakl Moja Piaf w reż. Mieczysława Gajosa i wykonaniu Grupy AKK Plons i Syndrom Philomelos w ramach projektu Akademia Kobiet.
MBP i DKF Eroica zaproszą tez widzów na film "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", a do wypożyczenia będą ciekawe pozycje najnowszej literatury francuskiej.