
W sobotę, 6 czerwca w bazylice mniejszej o godz. 18 rozpocznie się msza święta upamiętniająca 25. rocznicę sakry biskupiej ks. Józefa Zawitkowskiego.
Emerytowany obecnie duchowny 26 maja 1990 został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Sakrę biskupią otrzymał kilka dni później w Łowiczu. Dwa lata później został zastępcą pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika.
W całym kraju ksiądz biskup jest także znany pod literackim pseudonimem księdza Tymoteusza.
Józef Zawitkowski przyszedł na świat 23 listopada 1938 w Wale. Pochodzi on z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. Do dziś jednym z ulubionych motywów kazań duchownego nazywanego „złotoustym biskupem” jest poszanowanie pracy na roli oraz przywiązanie do ziemi ojczystej i szacunek dla chleba.
Zawitkowski w 1956 roku wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie odebrał sześć lat później 1962 z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz biskup ukończył też studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie oraz muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Podczas swojej kapłańskiej drogi był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie oraz w dwu stołecznych parafiach: Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie, i świętego Zygmunta na Bielanach. Łowicki biskup pracował także w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pod koniec lat 70 XX wieku został proboszczem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w podwarszawskich Gołąbkach.
Z Łowiczem związał się w 1984 roku, gdy otrzymał stanowisko proboszcza ówczesnej kolegiaty łowickiej, która obecnie z woli papieża Jana Pawła II jest bazyliką mniejszą.
26 maja 1990 został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Sakrę biskupią otrzymał kilka dni później w Łowiczu jako biskup tytularny Ausany. 25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. Obecnie na emeryturze.
?Biskup Zawitkowski jest honorowym obywatelem Łowicza.