nik

26 maja wybory do europarlamentu. Na kogo możemy zagłosować?

Na listach wyborczych w Łódzkiem znaleźli się m.in. politycy z powiatów: skierniewickiego (Dorota Rutkowska), łowickiego (Paweł Bejda) i rawskiego (Grzegorz Fot. Archiwum Na listach wyborczych w Łódzkiem znaleźli się m.in. politycy z powiatów: skierniewickiego (Dorota Rutkowska), łowickiego (Paweł Bejda) i rawskiego (Grzegorz Wojciechowski)
nik

Wyborczy maraton, rozpoczęty ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi, mija właśnie kolejny punkt kontrolny. W najbliższą niedzielę, 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego - próba sił przed metą wyborczego wyścigu, czyli jesiennymi wyborami do parlamentu krajowego. Na wyborczych listach nie brakuje polityków z naszego regionu.

Tegoroczne eurowybory mogą okazać się wyjątkowe, a to za sprawą wysokiej temperatury politycznego sporu oraz wytężonego mobilizowania wyborców do oddania głosu przez polityków najważniejszych ugrupowań. Wcześniejsze europejskie elekcje nie cieszyły się w Polsce zbytnim zainteresowaniem; przed pięciu laty frekwencja nie osiągnęła nawet 24 procent, gdy tymczasem w niektórych krajach (Belgia, Bułgaria, Cypr) głosowanie jest obowiązkowe.

Trudne spekulacje

Podobnie jak w 2014 roku, Polacy będą wybierać 51 europosłów (ich liczba ma wzrosnąć o 1 mandat po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię), co sytuuje nasz kraj na piątej pozycji pod względem liczebności reprezentacji w Parlamencie Europejskim. O szansach na elekcję konkretnych kandydatów trudno jednak nawet spekulować - ordynacja wyborcza nie przydziela bowiem określonej liczby mandatów poszczególnym okręgom wyborczym i przy wyjątkowo niskiej frekwencji może nawet dojść do sytuacji, że w danym okręgu nie zostanie wybrany ani jeden europoseł. Mandaty zostaną rozdzielone pomiędzy komitety, które w skali całego kraju przekroczą próg 5 procent głosów („eurobilet” przypadnie kandydatowi z największą liczbą głosów na liście, niezależnie od pozycji, z której startował).

Główni gracze

Powiaty skierniewicki, rawski i łowicki znajdują się w okręgu wyborczym nr 6, obejmującym teren województwa łódzkiego. Przed pięciu laty mieszkańcy tego terenu wydelegowali do Brukseli i Strasburga dwóch swoich reprezentantów, zaś mandatami podzieliły się wtedy dwa największe ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska.

Najwięcej, prawie 135 tys. głosów zdobył reprezentujący PiS Janusz Wojciechowski. Z list PO mandat uzyskał Jacek Saryusz-Wolski (ponad 97 tys. głosów), który w tym roku jest już kandydatem partii rządzącej w okręgu warszawskim. Ogółem PiS zanotował wówczas wynik o 8 punktów procentowych lepszy od głównego konkurenta.

Tym razem nazwisko Wojciechowski ponownie widnieje na liście PiS - z 5. pozycji kandyduje były poseł i senator, a obecnie wicemarszałek województwa łódzkiego Grzegorz Wojciechowski. Pochodzący z podrawskiego Regnowa polityk cieszy się w Łódzkiem dużym poparciem, co potwierdzają kolejne wybory z jego udziałem. Wydaje się jednak, że teraz ma pracować na wynik całej listy i mandaty dla jej liderów, którymi są były szef dyplomacji Witold Waszczykowski i obecna rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Nasz region na liście Koalicji Europejskiej (wspólna inicjatywa PO, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Nowoczesnej i Zielonych) reprezentować będą obecni parlamentarzyści: łowiczanin Paweł Bejda (PSL, pozycja numer 2) oraz skierniewiczanka Dorota Rutkowska (PO, siódma na liście). Liście opozycyjnego komitetu przewodzi były premier Marek Belka (popierany przez SLD).

Liczna reprezentacja

Ale reprezentantów naszego regionu nie brakuje również na innych listach wyborczych. „Dziewiątka” na liście Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy to Tomasz Bartosiak, bezpartyjny przedsiębiorca z Sadkowic w powiecie rawskim. Z numerem 5. z listy komitetu Lewica - Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej kandyduje Marta Panak (Partia Razem) z Chlebowa w podskierniewickiej gminie Lipce Reymontowskie. Z kolei z „czwórką” na liście Kukiz`15 o głosy wyborców ubiega się Joanna Walczak, lekarz z Łowicza (bezpartyjna).

Próba sił

Zwłaszcza nazwiska czołowych, rozpoznawalnych polityków na listach komitetów największych obecnie ugrupowań politycznych zdają się wskazywać, że główni gracze na polskiej scenie politycznej traktują tegoroczne eurowybory jako prestiżową rozgrzewkę przed jesienną batalią o polski sejm i senat. Tym bardziej, że przedwyborcza debata w ogromnej mierze koncentruje się na zagadnieniach z zakresu polityki krajowej, na którą majowi zwycięzcy z perspektywy Parlamentu Europejskiego nie będą mieć bezpośredniego wpływu.

O tym, kto będzie nas reprezentował na forum Unii Europejskiej, przekonamy sie jednak dopiero w przyszłym tygodniu, wraz z ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów.

Niedzielne głosowanie będzie się odbywać w godzinach od 7 do 21. Poprzedzi je zakończenie kampanii i cisza wyborcza, która będzie obowiązywać od północy z piątku na sobotę (24/25.05) do momentu zakończenia głosowania. Siedziby obwodowych komisji wyborczych pozostają te same, w których oddawaliśmy głosy jesienią ub.r.

Lista kandydatów

Okręg wyborczy Nr 6

I. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

1. UTECHT Waldemar Arkadiusz

2. GIEROWSKI Rafał

3. GRABARCZYK Tomasz Michał

4. WALCZAK Izabela Anna

5. LIPCZYK Zbigniew Jerzy

6. KORWIN-MIKKE Anna

7. MAZUR Joanna Sylwia

8. HEINZEL Alicja Anna

9. BARTOSIAK Tomasz

10. MARJAN Patryk Piotr

II. KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

1. SOWIŃSKA Anita Katarzyna

2. IDZIKOWSKI Wiktor

3. GILL-PIĄTEK Hanna Beata

4. KNAPIK Aleksandra Alicja

5. SOKOŁOWICZ Mariusz Paweł

6. DE LAZARI-RADEK Katarzyna Anna

7. HAJNCEL Paweł Wojciech

8. ŻURAW Elżbieta Małgorzata

9. PIETRZAK Michał Damian

10. WAWRYKA Dawid

III. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

1. BELKA Marek Marian

2. BEJDA Paweł Jan

3. SKRZYDLEWSKA Joanna Katarzyna

4. GAŁKIEWICZ Magdalena Anna

5. STASIAK Aleksandra Małgorzata

6. GOŁASZEWSKI Marcin Łukasz

7. RUTKOWSKA Dorota

8. STASIAK Marta Katarzyna

9. MATUSIAK Karolina Daria

10. STĘPIEŃ Witold Heronim

IV. KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

1. WASZCZYKOWSKI Witold Jan

2. KOPCIŃSKA Joanna Maria

3. KRUPA Urszula Irena

4. DRÓŻDŻ Beata Zofia

5. WOJCIECHOWSKI Grzegorz Michał

6. SAGAN Marlena Barbara

7. RUDALSKI Wojciech Bogdan

8. SZYMCZYK Krzysztof Feliks

9. ANTCZAK Alicja Elżbieta

10. MATEUSIAK-PIELUCHA Beata Anna

V. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

1. IKONOWICZ Piotr Igor

2. KRYSIAK Wioleta Magdalena

3. SIKORA Anna Iwona

4. GANICZ Tomasz

5. PANAK Marta

6. SULKA Monika Zofia

7. RACHALEWSKI Michał Cezary

8. URBAŃCZYK Martyna Natalia

9. MIRYS Mateusz Piotr

VI. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ’15

1. APEL Piotr Daniel

2. JĘDRASIK Krzysztof Piotr

3. WYCHOWAŁEK Paweł

4. WALCZAK Joanna Izabela

5. GŁOWACKI Tomasz Bogdan

6. NOWICKA Jolanta Maria

7. DRAB Maksymilian Hubert

8. AUGUŚCIK Jagoda

9. KULESZKA Agata

10. PAŚNICKI Michał Wiktor

Głosowanie w godzinach 7-21

nik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.