36-latek ze Skierniewic sprzedawał nielegalne papierosy

Czytaj dalej
Justyna Florczak-Mikina, rzecznik KMP w Skierniewicach

36-latek ze Skierniewic sprzedawał nielegalne papierosy

Justyna Florczak-Mikina, rzecznik KMP w Skierniewicach

Skierniewiccy kryminalni przeszukali 22 sierpnia jeden ze sklepów w Skierniewicach. Ustalenia policjantów wskazywały, że są w nim sprzedawane nielegalne wyroby tytoniowe. Jak się okazało, ustalenia były trafne - policjanci zabezpieczyli papierosy nieopatrzone polskimi znakami akcyzy.

Z ustaleń własnych kryminalnych wynikało, że w jednym ze sklepów w centrum Skierniewic sprzedawane są nielegalnie papierosy bez polskich znaków akcyzy, za cenę dużo niższą niż legalne produkty.

22 sierpnia 2018 roku policjanci pojechali tam na przeszukanie. W wyniku tych działań zabezpieczyli tam ponad 2000 sztuk papierosów (110 opakowań).

Ze wstępnych ustaleń wynika, że należały one do 36-letniego mężczyzny z powiatu żyrardowskiego, który miał we własnym zakresie wyrabiać, a następnie sprzedawać papierosy w sklepie. Zgromadzone materiały w tej sprawie wskazują, że postępowanie w tej sprawie odnosić się będzie zarówno do wykroczenia skarbowego związanego ze zbywaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także do przestępstwa ich wyrabiania bez wymaganych wpisów do rejestrów działalności gospodarczej.

Za pierwszy czyn grozi grzywna, za drugi z kolei – w zależności od okoliczności – grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Skierniewiccy policjanci przestrzegają przed nabywaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych, nieopatrzonych polskimi znakami akcyzy. Każdy kto te wyroby nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła, przenosi, pomaga w ich zbyciu przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, narusza przepisy obowiązującego Kodeksu karnego skarbowego i w zależności od okoliczności – popełnia przestępstwo lub wykroczenie. Równie istotne jest też, że - jak wynika z materiałów tej sprawy- papierosy były tzw. samoróbkami. Palenie papierosów ogólnie jest szkodliwe dla zdrowia, a w takim przypadku dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że nie można mieć pewności co do ich składu, tego z czego zostały wyprodukowane.

Justyna Florczak-Mikina, rzecznik KMP w Skierniewicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.