560 km rowerem na 560. urodziny miasta, czyli projekt 6 Bikes [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Magdalena Grajnert

560 km rowerem na 560. urodziny miasta, czyli projekt 6 Bikes [GALERIA]

Magdalena Grajnert

Mariusz Jakubczak z Sochaczewa, Sławek Mikuła i Marcin Duda z Brzezin, Dariusz Sobieszek z Koluszek oraz Roman Nowicki i Piotr Paradowski ze Skierniewic wyruszyli rowerami z Białegostoku i skierowali się na wschodni szlak Green Velo.

- Turystycznie szlak wschodni połączony jest z pięknymi zabytkowymi cerkwiami z XIX wieku - opowiada Piotr Paradowski. - Dotarliśmy do Monasteru Męskiego, jednego z pięciu prawosławnych klasztorów męskich, podlegających diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Następnie jechali przez Gródek Michałowo, Siemianówkę, wstąpili do Pokazowego Rezerwatu Żubrów w Puszczy Białowieskiej. Tego dnia weszli na Świętą Górę Grabarkę, najważniejsze miejsce kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.

- Trzeciego dnia jadąc szlakiem Green Velo jechaliśmy przez Janów Podlaski, Terespol, Kodeń, do Włodawy, potem kierowaliśmy się na przejście graniczne w miejscowości Berdyszcze - mówi Piotr Paradowski. - Był to jeden z najcięższych dni wyprawy, trasa miała charakter podjazdu pod górę, gdzie przeszkodę stanowił również i wiatr z przodu.

Cykliści dotarli do Kowla, gdzie odwiedzili parafię świętej Anny. Zwiedzili także cmentarz, na którym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego i policjanci biorący udział w walkach w 1920 roku.

- Odwiedziliśmy również miejsce, gdzie spoczęły szczątki polskich żołnierzy z wojny obronnej Polski z 1939 roku, którzy zostali zamordowani przez NKWD - dodaje Piotr Paradowski. - W tym miejscu znajdują się również szczątki więźniów kowelskiego więzienia, pomordowani w 1941 roku.

Podróżnicy zwiedzili dworzec kolejowy, targ i cerkwie, następnie dotarli do przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Wreszcie ruszyli do Chełma, gdzie już koleją skierowali się do Dęblina - i wreszcie do domów.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.