70. rocznica zagłady Oddziału Leśnego "Dzik" Armii Krajowej [ZWIASTUN FILMU]

Czytaj dalej
Fot. Anna Popłońska
Anna Popłońska

70. rocznica zagłady Oddziału Leśnego "Dzik" Armii Krajowej [ZWIASTUN FILMU]

Anna Popłońska

Zakończyły się zdjęcia do filmu fabularno-dokumentalnego "Dzik" o tematyce historycznej.

Scenariusz oparty jest na autentycznych wydarzeniach. Przedstawia rekonstrukcję działań wojennych wojsk partyzanckich Oddziału Leśnego „Dzik” Armii Krajowej w okresie II wojny światowej na terenie powiatu rawskiego. Oddział “Dzik”, którym dowodził ppor. Henryk Sieczkowski pseudonim „Władysław”, został rozbity 26 listopada 1944 r. przez wojska niemieckie w Nowych Szwejkach gminie Sadkowice.

Produkcja przedstawia dramat wojenny partyzantów. Niemcy za wszelką cenę chcieli ich zlikwidować. Przeszukując zagrodę Jana Biedrzyckiego w Szwejkach odkryli obecność partyzantów. Okupanci otoczyli gospodarstwo, w którym było ponad 20 partyzantów. Nierówna walka trwała kilkanaście godzin i zakończyła się dopiero nad ranem. W bitwie poległo 22 partyzantów, właściciel zagrody oraz chroniąca się tam kobieta z dzieckiem, których na polecenie Niemców zakopano za stodołą, a po wojnie ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej. Straty niemieckie to około 70 hitlerowców.

Zwiastun filmu "Dzik"

Spośród 25 pochowanych zdołano ustalić dane personalne tylko niektórych:
1. pptw. „Władysław" (Henryk Sieczkowski) – 25 l.
2. Stanisław Gomółka (ps. nie ustalony) – 18 l.
3. kpr. „Krakowiak" (Stanisław Wojtyło) – 23 l.
4. „Kogut" (Marian Zaborowski)
5. pchor. „Skrzetuski" (Zenon Lauks) – 24 l.
6. Eugeniusz Brzeski (ps. nie ustalony) – 25 l.
7. Jerzy Kincel (ps. nie ustalony)
8. Leonard Sawicki (ps. nie ustalony)
9. ppor. „Kolka" (Józef Piekarski) - był na inspekcji
10. st. strz. „Sęp" (Józef Adamczyk)
11. „Kruk" (Aleksander Duda)
12. „Dąb" (nazwisko nie ustalone) - z Rawy Mazowieckiej
13. „Skorpion" (Janusz Przepałowski)
14. „Bąk" (nazwisko nie ustalone)

Film realizowany jest przez Fundację Generator Kultury z Białej Rawskiej. Sceny były nagrywane m.in. w Julianowie Lesiewskim, Marchatach oraz Podsędkowicach. Udział w filmie wzięło m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” i Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRH Wolf z Warszawy. Członkowie stowarzyszenia z Tomaszowa Maz. występowali m.in. w takich filmach jak Bitwa Warszawska, Wojna i miłość 1920 czy Wiosna 1941. Grupa GRH Wolf grała natomiast np. Róża, Czas Honoru, Kamienie na szaniec, Portrety wojenne, Epitafia katyńskie, Polskie Termopile, Popiełuszko czy Pre Mortem.

Reżyserem i producentem filmu jest Łukasz Chojecki, prezes Fundacji Generator Kultury. Jest absolwentem szkoły filmowej w Łodzi.– Film powstał według planu i wcześniejszych założeń. Daliśmy radę. Wszystko jest oparte na faktach. Mieliśmy też oryginalne rekwizyty, na przykład mapę powiatu rawskiego z 1940 roku z pieczątką. Kostiumy, scenografia i wszystkie detale były bardzo staranne dopracowane. Produkcja się udała – cieszy się Łukasz Chojecki.

W niedzielę, 30 listopada w kościele w Sadkowicach o godz. 11.30 zostaną pokazane specjalnie przygotowane fragmenty filmu. Premiera planowana jest na początku przyszłego roku.

Anna Popłońska

Anna Popłońska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.