70. rocznica zagłady Oddziału Leśnego "Dzik" Armii Krajowej [ZWIASTUN FILMU]

Czytaj dalej
Fot. Anna Popłońska
Anna Popłońska

70. rocznica zagłady Oddziału Leśnego "Dzik" Armii Krajowej [ZWIASTUN FILMU]

Anna Popłońska

Zakończyły się zdjęcia do filmu fabularno-dokumentalnego "Dzik" o tematyce historycznej.

Scenariusz oparty jest na autentycznych wydarzeniach. Przedstawia rekonstrukcję działań wojennych wojsk partyzanckich Oddziału Leśnego „Dzik” Armii Krajowej w okresie II wojny światowej na terenie powiatu rawskiego. Oddział “Dzik”, którym dowodził ppor. Henryk Sieczkowski pseudonim „Władysław”, został rozbity 26 listopada 1944 r. przez wojska niemieckie w Nowych Szwejkach gminie Sadkowice.

Produkcja przedstawia dramat wojenny partyzantów. Niemcy za wszelką cenę chcieli ich zlikwidować. Przeszukując zagrodę Jana Biedrzyckiego w Szwejkach odkryli obecność partyzantów. Okupanci otoczyli gospodarstwo, w którym było ponad 20 partyzantów. Nierówna walka trwała kilkanaście godzin i zakończyła się dopiero nad ranem. W bitwie poległo 22 partyzantów, właściciel zagrody oraz chroniąca się tam kobieta z dzieckiem, których na polecenie Niemców zakopano za stodołą, a po wojnie ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej. Straty niemieckie to około 70 hitlerowców.

Zwiastun filmu "Dzik"

Spośród 25 pochowanych zdołano ustalić dane personalne tylko niektórych:
1. pptw. „Władysław" (Henryk Sieczkowski) – 25 l.
2. Stanisław Gomółka (ps. nie ustalony) – 18 l.
3. kpr. „Krakowiak" (Stanisław Wojtyło) – 23 l.
4. „Kogut" (Marian Zaborowski)
5. pchor. „Skrzetuski" (Zenon Lauks) – 24 l.
6. Eugeniusz Brzeski (ps. nie ustalony) – 25 l.
7. Jerzy Kincel (ps. nie ustalony)
8. Leonard Sawicki (ps. nie ustalony)
9. ppor. „Kolka" (Józef Piekarski) - był na inspekcji
10. st. strz. „Sęp" (Józef Adamczyk)
11. „Kruk" (Aleksander Duda)
12. „Dąb" (nazwisko nie ustalone) - z Rawy Mazowieckiej
13. „Skorpion" (Janusz Przepałowski)
14. „Bąk" (nazwisko nie ustalone)

Film realizowany jest przez Fundację Generator Kultury z Białej Rawskiej. Sceny były nagrywane m.in. w Julianowie Lesiewskim, Marchatach oraz Podsędkowicach. Udział w filmie wzięło m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” i Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRH Wolf z Warszawy. Członkowie stowarzyszenia z Tomaszowa Maz. występowali m.in. w takich filmach jak Bitwa Warszawska, Wojna i miłość 1920 czy Wiosna 1941. Grupa GRH Wolf grała natomiast np. Róża, Czas Honoru, Kamienie na szaniec, Portrety wojenne, Epitafia katyńskie, Polskie Termopile, Popiełuszko czy Pre Mortem.

Reżyserem i producentem filmu jest Łukasz Chojecki, prezes Fundacji Generator Kultury. Jest absolwentem szkoły filmowej w Łodzi.– Film powstał według planu i wcześniejszych założeń. Daliśmy radę. Wszystko jest oparte na faktach. Mieliśmy też oryginalne rekwizyty, na przykład mapę powiatu rawskiego z 1940 roku z pieczątką. Kostiumy, scenografia i wszystkie detale były bardzo staranne dopracowane. Produkcja się udała – cieszy się Łukasz Chojecki.

W niedzielę, 30 listopada w kościele w Sadkowicach o godz. 11.30 zostaną pokazane specjalnie przygotowane fragmenty filmu. Premiera planowana jest na początku przyszłego roku.

Anna Popłońska

Anna Popłońska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.