90. rocznica uruchomienia łowickiej elektrowni okręgowej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

90. rocznica uruchomienia łowickiej elektrowni okręgowej [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Budowa elektrowni okręgowej w Łowiczu była największym przedsięwzięciem doby Międzywojnia w pelikanim grodzie. Przesył energii rozpoczął się w kwietniu 1929 roku, czyli prawie dokładnie dziewięć dekad temu.

Początki łowickiej elektrowni przy ul. Mostowej sięgają 1922 roku, gdy za rządów burmistrza Stanisława Stanisławskiego, który obecnie patronuje jednej z ulic w centrum miasta, podjęto decyzję o potrzebie budowy tego typu źródła energii.

Pięć lat później burmistrz Leon Gołębiowski powołał komitet budowy elektrowni. Pod jej budowę przeznaczono fragment placu przy ul. Mostowej zwany „łączką burmistrzowską”. Częścią tak określanego wtedy terenu jest także cmentarz ewangelicki.

Budowę rozpoczęto w 1927 roku, przesył energii uruchomiono dwa lata później, a oficjalne otwarcie elektrowni nastąpiło w 1930 roku.
Dyrektorem elektrowni został Jan Czarnowski, który następnie przez krótki czas po rezygnacji w 1934 roku Jana Michalskiego był burmistrzem komisarycznym Łowicza.

Obecnie w miejscu dawnej elektrowni znajduje się łowicka siedziba PGE. Poniżej zdjęcia pracowników przedwojennej elektrowni.

Zdjęcia: Fotopolska.eu, Zofia Linart/Łowicki Wehikuł Czasu

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.