Adoracja relikwii patronki diecezji łowickiej (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Adoracja relikwii patronki diecezji łowickiej (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany szef Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył uroczystościom poświęconym św. Wiktorii w Łowiczu. W piątek, 11 listopada szczątki patronki Łowicza i diecezji zostały przeniesione, pod przewodnictwem ks. Marka Marczaka, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej, z kościoła p.w. Św. Ducha do bazyliki katedralnej na Starym Rynku.

Sypiący z nieba śnieg nie przeszkodził wiernym i kapłanom z diecezji łowickiej tłumnie adorować relikwie świętej. Ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej relikwiarzem udzielił tradycyjnego błogosławieństwa na cztery strony świata. Piątkowe uroczystości zakończyło nabożeństwo w intencji Ojczyzny i diecezji, które odprawił ksiądz arcybiskup Michalik. Wzięli w nich także udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych z burmistrzem Krzysztofem Kalińskim oraz starostą Krzysztofem Figatem na czele.
Patronka diecezji łowickiej była Rzymianką, która żyła w III wieku naszej ery. Święta pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Została ścięta mieczem pod Rzymem, gdyż nie chciała się wyrzec chrześcijaństwa.
Szczątki św. Wiktorii w Łowiczu czczone są od początku XVII wieku. W 1625 roku relikwie trafiły do dzisiejszej bazyliki mniejszej za sprawą rezydującego w Łowiczu prymasa Polski - arcybiskupa Henryka Firleja. Dla relikwii głowy św. Wiktorii kościelny władca dóbr łowickich ufundował złoty relikwiarz.
Z kolei jeden z jego następców - prymas Maciej Łubieński 26 listopada 1651 roku pozostałą część relikwii umieścił w pięknym srebrnym relikwiarzu, który ma kształt niewielkiej trumny.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.