Adoracja relikwii św. Wiktorii w Łowiczu [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Adoracja relikwii św. Wiktorii w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Arcybiskup Marian Gołębiewski, emerytowany metropolita wrocławski przewodniczył sobotnim (11 listopada) uroczystościom poświęconym św. Wiktorii w Łowiczu.

Szczątki patronki Łowicza i diecezji zostały, jak co roku 11 listopada, przeniesione z kościoła p.w. Św. Ducha do bazyliki katedralnej na Starym Rynku. Procesję poprowadził ks. Marek Marczak, biskup pomocniczy łódzki. W ceremonii wziął udział m. in. arcybiskup Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki oraz grupa łowiczan, mieszkających w okolicach Szczecina.

Na głównym placu Starego Miasta ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej relikwiarzem św. Wiktorii udzielił błogosławieństwa na cztery strony świata. Sobotnie uroczystości zakończyło nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

Patronka diecezji łowickiej była Rzymianką, która żyła w III wieku naszej ery. Święta pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Została ścięta mieczem pod Rzymem, gdyż nie chciała się wyrzec chrześcijaństwa.

Szczątki św. Wiktorii w Łowiczu czczone są od początku XVII wieku. W 1625 roku relikwie trafiły do dzisiejszej bazyliki mniejszej za sprawą rezydującego w Łowiczu prymasa Polski - arcybiskupa Henryka Firleja. Dla relikwii głowy św. Wiktorii kościelny władca dóbr łowickich ufundował złoty relikwiarz.

Z kolei jeden z jego następców - prymas Maciej Łubieński 26 listopada 1651 roku pozostałą część relikwii umieścił w pięknym srebrnym relikwiarzu, który ma kształt niewielkiej trumny.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.