Adoracja relikwii świętej Wiktorii, patronki miasta i diecezji łowickiej [ZDJĘCIA]
Ksiądz Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej przewodniczył poniedziałkowym (11 listopada) uroczystościom poświęconym św. Wiktorii w Łowiczu. Podczas uroczystej mszy w bazylice katedralnej homilię wygłosi pochodzący z gminy Bielawy ks. Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski.
Szczątki patronki Łowicza i diecezji zostały, jak co roku 11 listopada, przeniesione z kościoła p.w. Świętego Ducha do bazyliki katedralnej na Starym Rynku.
Na głównym placu Starego Miasta ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej relikwiarzem św. Wiktorii udzielił błogosławieństwa na cztery strony świata. Poniedziałkowe uroczystości zakończy nabożeństwo w intencji Ojczyzny.
W adoracji relikwii świętej Wiktorii wzięło udział wielu kapłanów. Wśród nich znalazł się również ksiądz Władysław Ziółek, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej.
Patronka diecezji łowickiej była Rzymianką, która żyła w III wieku naszej ery. Święta pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Została ścięta mieczem pod Rzymem, gdyż nie chciała się wyrzec chrześcijaństwa.
Szczątki św. Wiktorii w Łowiczu czczone są od początku XVII wieku. W 1625 roku relikwie trafiły do dzisiejszej bazyliki mniejszej za sprawą rezydującego w Łowiczu prymasa Polski - arcybiskupa Henryka Firleja. Dla relikwii głowy św. Wiktorii kościelny władca dóbr łowickich ufundował złoty relikwiarz.
Z kolei jeden z jego następców - prymas Maciej Łubieński 26 listopada 1651 roku pozostałą część relikwii umieścił w pięknym srebrnym relikwiarzu, który ma kształt niewielkiej trumny.
Początkowo adoracja łowickich relikwii odbywała się w grudniu. Zmieniło się to za sprawą decyzji podjętej przez księdza biskupa Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza diecezji łowickiej. Przeniósł on święto św. Wiktorii na 11 listopada, aby podnieść jego rangę.