Agros Nova zatrudni w Łowiczu skazanych
Krzysztof Sznicer, dyrektor Zakładu Karnego w Łowiczu podpisał przedwstępną umowę z przedstawicielami spółki ZPOW Agros Nova. Jej przedmiotem jest budowa hali produkcyjnej na terenie łowickiego więzienia w ramach programu „Praca dla więźniów”.
Inwestycja finansowana z pieniędzy Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Halę wydzierżawi spółka ZPOW Agros Nova i uruchomi w niej konfekcjonowanie wybranych produktów spożywczych, które produkowane są w jej łowickim zakładzie. - Zobowiązaliśmy się, że po zakończeniu prac budowlanych wynajmiemy ten obiekt na co najmniej 5 lat i zatrudnimy w nim osadzonych w zakładzie więźniów - informuje Dorota Liszka, rzecznik Grupy Maspex Wadowice, do której należy łowicka spółka. - Na początku planuje się zatrudnienie 20., a w późniejszym czasie 40. osób.
Skazani będą zajmować się takimi pracami jak pakowanie i konfekcjonowanie produktów, np. przygotowanie opakowań zbiorczych pod indywidualne zamówienie klientów i oklejanie artykułów dodatkowymi etykietami.
W związku z rozwojem i wzrostem potrzeb klientów, zakład produkcyjny w Łowiczu realizuje coraz więcej zamówień konfekcjonowanych i potrzebuje tym samym coraz więcej pracowników. Wedle przedstawicieli spółki, łowicki rynek pracy nie jest jej w stanie zapewnić odpowiedniej liczby kandydatów i dlatego jest ona zmuszona szukać nowych form poszukiwania pracowników. Tak też pojawił się pomysł współpracy z łowicką jednostką penitencjarną.
- W związku z powstaniem hali na terenie zakładu karnego nie są planowane żadne zwolnienia, ani też redukcja obecnie zatrudnionych pracowników w naszym zakładzie produkcyjnym - deklaruje Jarosław Samsel, wiceprezes ZPOW Agros Nova oraz dyrektor zakładu AN w Łowiczu. - Zatrudnieni więźniowie będą odpowiednio przygotowani oraz przeszkoleni, dokładnie tak samo, jak odbywa się to w przypadku każdej nowozatrudnionej osoby. Prace w hali będą odbywać się pod nadzorem i kierownictwem ze strony Agros Nova.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zatrudnianie skazanych przynosi wymierne korzyści. Dla więźniów jest to forma resocjalizacji, a firmy pozyskują pracowników, którzy cechują się dużym zaangażowaniem i dyscypliną w pracy.