Marcin Niklewicz

Akademicy ruszają na poligony. Studenci PWSZ odebrali karty powołania do jednostek wojskowych [ZDJĘCIA]

Akademicy ruszają na poligony. Studenci PWSZ odebrali karty powołania do jednostek wojskowych [ZDJĘCIA]
Marcin Niklewicz

55 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach we wtorek (5.06) odebrało karty powołania do jednostek wojskowych, w których w lipcu i sierpniu odbędą część praktyczną szkolenia w ramach Legii Akademickiej. Po jego zakończeniu otrzymają stopnie podoficerskie i szansę na kontynuowanie kariery w siłach zbrojnych.

Wręczenie kart powołania na ćwiczenia wojskowe to podsumowanie pierwszego etapu Legii Akademickiej - pilotażowego programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów, realizowanego we współpracy resortów obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach to jedna z dwóch uczelni w województwie łódzkim, która przystąpiła do programu.
Od początku zainteresowanie było ogromne. Ostatecznie do szkolenia teoretycznego, które rozpoczęło się w lutym, przystąpiło 59 studentów różnych kierunków. 55 osób, które zdały egzamin końcowy, czeka teraz etap praktyczny dziewięciu wybranych jednostkach wojskowych na terenie kraju. Ćwiczenia odbywać się będą w lipcu i sierpniu, w sumie potrwają 6 tygodni. Po ich zaliczeniu absolwenci uzyskają stopień kaprala.
- To najszybsza droga kariery w wojsku. Służba przygotowawcza w korpusie podoficerskim trwa 5 miesięcy, w tym przypadku to 6 tygodni - podkreśla dr Alojzy Pilich, koordynator programu w PWSZ.
Adepci Legii Akademickiej, którzy zdobędą stopień podoficerski, będą mogli podjąć służbę m.in. w Wojskach Obrony Terytorialnej. W województwie łódzkim nabór do WOT już się rozpoczął, pierwsi "terytorialsi" rozpoczną służbę już w lipcu, kolejna grupa - w listopadzie br. Początkowo jednostki będą zlokalizowane w Zgierzu i Kutnie, ale docelowo - rozmowy w tej sprawie trwają - WOT ma stacjonować w Skierniewicach.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.