Aleja Gwiozd Łowickich ma cztery nowe wycinanki
Kolejni animatorzy kultury ludowej w sobotę, 10 września zostali uwiecznieni w jedynej w naszym kraju alei gwiozd, która od sześciu lat tworzona jest w Łowiczu. Składa się ona z 16. okrągłych księżackich wycinanek przykrytych szkłem hartowanym i wymurowanych w bruk Starego Rynku.
W tym roku miejskie wyróżnienia w dziedzinie twórczości ludowej trafiły do wycinankarki Henryki Lus z Łowicza oraz do pisarki i plastyczki ludowej Jadwigi Solińskiej z Wąsosza w Podlaskiem.
W dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej nagrodzona została zaś pieśniarka ludowa Zofia Czubik z Łowicza oraz znany z pięknych kazań nawiązujących do księżackiego folkloru ksiądz Józef Zawitkowski, biskup senior diecezji łowickiej.
Z okazji sobotniego święta ksiądz biskup ułożył okolicznościowy wiersz. Oto jego treść:
Moją gwiozdę na Starym Rynku
Wmurowali Łowiczanie,
Gdy ją zdepczą, Ty prawdziwą
nad Łowiczem zaświeć Panie!
Dziękuję Wam Łowiczanie,
Bo byłem pyszny, owaki,
To teraz niech po mnie depczą
Księżaki!
Poniżej przestawiamy krótkie biogramy tegorocznych laureatów Gwiozd Łowickich.
Henryka Lus urodziła się Błędowie w rodzinie z wieloletnią tradycją wycinankarską. W wieku 16 lat zaczęła z mamą robić dzbanuszki z kurzych wydmuszek oraz wycinanki na skup. W zakładzie Sztuka Łowicka przepracowała 36 lat wykonując chałupniczo wszystkie rodzaje wycinanek. Brała udział w cepeliadach, jarmarkach, kiermaszach oraz targach w kraju i zagranicą. Uczestniczyła w wystawie wyrobów rękodzielniczych w domu towarowym Au Sprintem w Paryżu oraz w międzynarodowych targach turystycznych w Lyonie. Wykonana przez nią wycinanka została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku.
Jadwiga Solińska pochodzi z Wąsosza Grajewskiego w województwie podlaskim. Jest wszechstronnie uzdolnioną wybitną artystką i pisarką ludową, gawędziarką i animatorką kultury. Największe sukcesy osiągnęła w dziedzinie plastyki obrzędowej, zdobniczej i pisarstwie. Prezentowała swoje prace w kraju i za granicą (Bułgaria, Niemcy, Szwecja). W swojej twórczości popularyzuje tradycje i obrzędy ludowe. Jest autorką wierszy i teksów prozatorskich, przede wszystkim opowieści wspomnieniowych i wierzeniowych, anegdot, przekazów baśniowych i podaniowych. Opublikowała wiele indywidualnych tomików prozatorskich i poetyckich.
Ks. bp. Józef Zawitkowski urodził się w Wale na Mazowszu. Były biskup pomocniczy w archidiecezji warszawskiej i diecezji łowickiej, poeta i kompozytor. Autor 120 wydawnictw książkowych o tematyce religijnej oraz tekstów pieśni kościelnych, m.in. „Panie dobry jak chleb”, „Abyśmy byli jedno” czy „Krzyż i Orzeł”, napisanej z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Wielki miłośnik Księstwa Łowickiego, kultury i obyczajów. Duchowy opiekun zespołów „Blichowiacy”, „Ksinzoki” i „Koderki”, dla których napisał wiele tekstów utworów ludowych. Propagator „łowickości” w każdym zakątku Polski i za granicą. Jest honorowym obywatelem miasta Łowicza.
Zofia Czubik pochodzi z podłowickich Sierżnik. Już jako dziecko spędzała swój wolny czas śpiewając przy kapliczce pieśni kościelne tzw. majówki. Zanim zaczęła sama śpiewać przyśpiewki słuchała i uczyła się ich na weselach. Na początku lat 70-tych rozpoczęła współpracę z różnymi zespołami ludowymi, z którymi koncertowała w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Niemczech, Czechach, Rosji. Uczestniczyła w nagraniach i przedstawieniach przyśpiewek łowickich i obrzędów bożonarodzeniowych na antenie Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Aktualnie występuje w Zespole Śpiewaczym „Ksinzoki”.