Alicja wraca z dwoma medalami

Czytaj dalej
Bartosz Nowakowski

Alicja wraca z dwoma medalami

Bartosz Nowakowski

Alicja Ulicka, pływaczka UKS Nawa Skierniewice zdobyła dwa złote medale mistrzostw Polski

Medal Alicji Ulickiej zdobyty w Opolu to najlepsze podsumowanie jej pływackiego sezonu.

16- letnia pływaczka okazała się bezkonkurencyjna na dystansach 100 i 200 metrów stylem grzbietowym na 50-metrowej pływalni Wodna Nuta.

Płynęła jak po swoje
- Eliminacje nie do końca przebiegły po mojej myśli, jednak przed finałem miałam trochę czasu i zdążyłam sobie to wszystko poukładać w głowie - mówi Alicja Ulicka.

Jak przyznaje grzbiecistka w finale po przepłyniętych 100 metrach była przekonana, że złoty medal jest w jej zasięgu. Do ściany dopłynęła w czasie 2.17,00, tym samym wyprzedzając o blisko trzy sekundy drugą Laurę Pogorzelską (Galicja Kraków).

- Przed finałem wraz z trenerem Marcinem Sarną ustaliliśmy, że aby myśleć o medalu, trzeba popłynąć w granicach życiówki. Teraz można powiedzieć, że plan został wykonany - dodaje Alicja Ulicka.

Na tym samym dystansie bardzo blisko podium była Julia Soliwoda. Skierniewiczanka zakończyła finał z czasem 2.23,03 i zajęła czwarte miejsce. Do medalu zabrakło dziewięciu setnych sekundy...

- Naprawdę zabrakło niewiele, aby dwie zawodniczki ze skierniewickiego klubu stanęły na podium. Mimo to wszystkim pływakom należą się słowa uznania za włożoną pracę - mówi Marcin Sarna, prezes oraz trener UKS Nawa Skierniewice.

Hegemonia w grzbiecie

Ale to nie był koniec dobrych wiadomości. Pływaczka swoją hegemonię potwierdziła także na dystansie 100 metrów grzbietem. Podobnie jak w rywalizacji na 200 metrów Alicja do ostatnich metrów ścigała się z Laurą Pogorzelską. Jednak to zawodniczka UKS Nawa Skierniewice okazała się lepszą, dopływając do ściany z czasem 1.05,81.

Warto odnotować, że na początku marca Alicja Ulicka również stanęła na najwyższym stopniu podium podczas ogólnopolskiego czempionatu (także 200 metrów stylem grzbietowym), na akwenie 25-metrowym.

Do tego pływaczka odnotowała dobre występy na mistrzostwach Polski seniorów, gdzie ambitnie walczyła o awans do mistrzostw Europy juniorów. Zabrakło kilku setnych.

Alicja Ulicka znalazła się także w szerokiej kadrze World Games (Światowe Igrzyska Sportowe), które mają miejsce we Wrocławiu.

- Aktualnie znajduję się na liście rezerwowej. Jednak muszę być ciągle pod telefonem, bo istnieje szansa, że wystartuję we Wrocławiu - przyznaje Alicja Ulicka.

25 metrów to za mało

Trzeba też podkreślić jeszcze jeden aspekt. Alicja, jak i cały skierniewicki klub, na co dzień trenują na krótkim basenie. Ostatni miesiąc przed ogólnopolskim czempionatem pływacy trenowali w basenie o wymiarach olimpijskich na obozie w Puławach.

- To zupełnie inne pływanie. Ja osobiście preferuje pływanie w basenie olimpijskim z tego względu, że istnieje większe pole do rozpędzenia się. Podczas, gdy na krótkim akwenie jest dużo nawrotów za którymi nie przepadam - opowiada Alicja Ulicka, pływaczka UKS Nawa Skierniewice.

Medal pływaczki to kolejny doskonały argument na akwen w Skierniewicach z prawdziwego zdarzenia, o którym głośno mówi się od pewnego czasu. I choć pewne jest, że nowy basen w mieście powstanie, to coraz mniejsze szanse pozostają na wybudowanie niecki o wymiarach olimpijskich.

- Oczywiście nie jesteśmy jedynym klubem w Polsce, który musi szukać basenu o wymiarach olimpijskich. Takich klubów jest dziesiątki, a może setki. Dlatego uważam, że byłaby to szansa dla miasta, ponieważ wiele z tych klubów skorzystałaby z oferty skierniewickiej pięćdziesiątki - objaśnia Marcin Sarna, prezes pływackiego klubu w Skierniewicach.

Głównym powodem, dla którego szanse na akwen olimpijski maleją są koszty, których nie uda się pozyskać ze środków zewnętrznych.

Już prawie wakacje
W tym samym czasie, w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski do lat 15.

Maciej Zarzycki wywalczył awans do finału w konkurencji 200 metrów stylem klasycznym. Maciej poprawił swój czas, co pozwoliło mu wywalczyć piąte miejsce w wyścigu finałowym.

Od piątku rozpoczęła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Po imprezie pływacy będą mieli czas na zasłużone wakacje.

Bartosz Nowakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.