Alicja wraca z dwoma medalami

Czytaj dalej
Bartosz Nowakowski

Alicja wraca z dwoma medalami

Bartosz Nowakowski

Alicja Ulicka, pływaczka UKS Nawa Skierniewice zdobyła dwa złote medale mistrzostw Polski

Medal Alicji Ulickiej zdobyty w Opolu to najlepsze podsumowanie jej pływackiego sezonu.

16- letnia pływaczka okazała się bezkonkurencyjna na dystansach 100 i 200 metrów stylem grzbietowym na 50-metrowej pływalni Wodna Nuta.

Płynęła jak po swoje
- Eliminacje nie do końca przebiegły po mojej myśli, jednak przed finałem miałam trochę czasu i zdążyłam sobie to wszystko poukładać w głowie - mówi Alicja Ulicka.

Jak przyznaje grzbiecistka w finale po przepłyniętych 100 metrach była przekonana, że złoty medal jest w jej zasięgu. Do ściany dopłynęła w czasie 2.17,00, tym samym wyprzedzając o blisko trzy sekundy drugą Laurę Pogorzelską (Galicja Kraków).

- Przed finałem wraz z trenerem Marcinem Sarną ustaliliśmy, że aby myśleć o medalu, trzeba popłynąć w granicach życiówki. Teraz można powiedzieć, że plan został wykonany - dodaje Alicja Ulicka.

Na tym samym dystansie bardzo blisko podium była Julia Soliwoda. Skierniewiczanka zakończyła finał z czasem 2.23,03 i zajęła czwarte miejsce. Do medalu zabrakło dziewięciu setnych sekundy...

- Naprawdę zabrakło niewiele, aby dwie zawodniczki ze skierniewickiego klubu stanęły na podium. Mimo to wszystkim pływakom należą się słowa uznania za włożoną pracę - mówi Marcin Sarna, prezes oraz trener UKS Nawa Skierniewice.

Hegemonia w grzbiecie

Ale to nie był koniec dobrych wiadomości. Pływaczka swoją hegemonię potwierdziła także na dystansie 100 metrów grzbietem. Podobnie jak w rywalizacji na 200 metrów Alicja do ostatnich metrów ścigała się z Laurą Pogorzelską. Jednak to zawodniczka UKS Nawa Skierniewice okazała się lepszą, dopływając do ściany z czasem 1.05,81.

Warto odnotować, że na początku marca Alicja Ulicka również stanęła na najwyższym stopniu podium podczas ogólnopolskiego czempionatu (także 200 metrów stylem grzbietowym), na akwenie 25-metrowym.

Do tego pływaczka odnotowała dobre występy na mistrzostwach Polski seniorów, gdzie ambitnie walczyła o awans do mistrzostw Europy juniorów. Zabrakło kilku setnych.

Alicja Ulicka znalazła się także w szerokiej kadrze World Games (Światowe Igrzyska Sportowe), które mają miejsce we Wrocławiu.

- Aktualnie znajduję się na liście rezerwowej. Jednak muszę być ciągle pod telefonem, bo istnieje szansa, że wystartuję we Wrocławiu - przyznaje Alicja Ulicka.

25 metrów to za mało

Trzeba też podkreślić jeszcze jeden aspekt. Alicja, jak i cały skierniewicki klub, na co dzień trenują na krótkim basenie. Ostatni miesiąc przed ogólnopolskim czempionatem pływacy trenowali w basenie o wymiarach olimpijskich na obozie w Puławach.

- To zupełnie inne pływanie. Ja osobiście preferuje pływanie w basenie olimpijskim z tego względu, że istnieje większe pole do rozpędzenia się. Podczas, gdy na krótkim akwenie jest dużo nawrotów za którymi nie przepadam - opowiada Alicja Ulicka, pływaczka UKS Nawa Skierniewice.

Medal pływaczki to kolejny doskonały argument na akwen w Skierniewicach z prawdziwego zdarzenia, o którym głośno mówi się od pewnego czasu. I choć pewne jest, że nowy basen w mieście powstanie, to coraz mniejsze szanse pozostają na wybudowanie niecki o wymiarach olimpijskich.

- Oczywiście nie jesteśmy jedynym klubem w Polsce, który musi szukać basenu o wymiarach olimpijskich. Takich klubów jest dziesiątki, a może setki. Dlatego uważam, że byłaby to szansa dla miasta, ponieważ wiele z tych klubów skorzystałaby z oferty skierniewickiej pięćdziesiątki - objaśnia Marcin Sarna, prezes pływackiego klubu w Skierniewicach.

Głównym powodem, dla którego szanse na akwen olimpijski maleją są koszty, których nie uda się pozyskać ze środków zewnętrznych.

Już prawie wakacje
W tym samym czasie, w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski do lat 15.

Maciej Zarzycki wywalczył awans do finału w konkurencji 200 metrów stylem klasycznym. Maciej poprawił swój czas, co pozwoliło mu wywalczyć piąte miejsce w wyścigu finałowym.

Od piątku rozpoczęła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Po imprezie pływacy będą mieli czas na zasłużone wakacje.

Bartosz Nowakowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.