Anna Czubatka: Życie napisało jej niezwykłą historię
Historia życia Anny Czubatki nie należy do typowych. Pani Anna urodziła się 20 kwietnia 1944 roku w Warszawie na Pawiaku.
- Moja mama Marianna Tartanus, w nocy z 12 na 13 grudnia, została zabrana z naszego rodzinnego domu w Sierakowicach Prawych na Pawiak jako zakładniczka za mojego ojca Mieczysława, który był żołnierzem Armii Krajowej -mówi. - Rodzice pobrali się trzy miesiące wcześniej.
Z 42 osób wówczas zatrzymanych jedną osobę zamordowano, a 40 rozstrzelano na skrzyżowaniu ulic Rawska-Mszczonowska w Skierniewicach.
-Moja mama była jedyną zatrzymaną kobietą, która przeżyła. Była wtedy w ciąży -wyjaśnia Anna Czubatka.
Marianna urodziła w więzieniu dziecko, Anię. Po ponad trzech miesiącach przebywania kilkumiesięczna Anna wróciła wraz z matką do rodzinnego domu w Sierakowicach, gdzie mieszkała przez kolejne lata.
Anna Czubatka swoją naukę rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Mokrej Prawej, następnie dojeżdżała do Skierniewic, gdzie uczęszczała do LO im. B. Prusa.
W 1963 roku, ukończywszy studium nauczycielskie w Łowiczu, rozpoczęła swoją karierę zawodową jako nauczyciel nauczania początkowego. Uczyła także techniki w pozostałych klasach.
-Praca z najmłodszymi dziećmi przysparzała mi wiele radości -wspomina.
Pracując rozpoczęła zaocznie studia zawodowe na Uniwersytecie Łódzkim.
Uczyła w podstawówkach w Bartnikach, Mokrej Prawej, obecnej Szkole Podstawowej nr 7 w Skierniewicach i w SP nr 4, gdzie po 32 latach pracy zawodowej przeszła na emeryturę.
Z początkiem lat 90. zaczęła ubiegać się o uprawnienia kombatanckie.
Od momentu ich uzyskania Anna Czubatka pełni funkcję prezesa skierniewickiego koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Została odznaczona m.in. Krzyżem Oświęcimskim oraz Brązowym Krzyżem Zasłużonych.