Antykościelny baner stanął na Starym Rynku w Łowiczu
„Nie dla kościoła na osiedlu Górki” - baner o takiej treści stanął na Starym Rynku w Łowiczu. Wedle jego treści ma on być wyrazem sprzeciwu mieszkańców Górek przeciwko kościelnym planom utworzenia w tej części miasta nad Bzurą centrum nowej parafii pod wezwaniem świętego Jana Pawła II.
- (…) Zdecydowaną większością głosów jesteśmy przeciwni budowie kościoła w naszej dzielnicy - czytamy na wielkoformatowym ogłoszeniu, który zamontowano w długi weekend na przyczepce podczepionej do osobowego volvo na łowickich numerach rejestracyjnych.
Odezwę, która na rynku stała w niedzielę i poniedziałek (14 i 15 sierpnia) uzupełniał przekreślony rysunek świątyni oraz cytat z listu św. Pawła do Koryntian: „Nie piszemy wam bowiem czegoś innego niż to, coście czytali i rozumieli”.
- Poinformowano mnie, że taki baner ogłoszeniowy pojawił się w niedzielę, 14 sierpnia w centrum miasta - mówi Krzysztof Janicki, przewodniczący zarządu osiedlowego Górki, a zarazem członek Rady Miejskiej w Łowiczu. - Nie mam pojęcia, kto za stoi za jego przygotowaniem. Nasze stanowisko nie zmieniło się i nadal sprzeciwiamy się budowie świątyni na miejskiej działce na rogu ul. Łęczyckiej i Miodowej. Jak powiedział papież Franciszek: Bóg jest wszędzie, a nie tylko w kościele i dobry katolik nie musi tam być co niedziela, aby się do Niego modlić. Zresztą w tak małym mieście nie potrzeba kolejnej świątyni.
Zarząd osiedlowy przygotowuje projekt budowy na spornej działce przedszkola, świetlicy, parku oraz placów zabaw. Zostanie on złożony do przyszłorocznego planu finansowego miasta.
Także strona kościelna nie rezygnuje ze swoich planów stworzenia nowej parafii w Łowickiem. Po czerwcowym spotkaniu księdza biskupa Andrzeja F. Dziuby z częścią miejskich radnych ci ostatni pod koniec lipca otrzymali list z podziękowaniami, w którym ordynariusz diecezji łowickiej kontynuuje swoje starania o pozyskanie miejskiego gruntu.
Baner, który stanął w pobliżu najważniejszej w diecezji łowickiej świątyni, jaką jest bazylika mniejsza, wzbudził duże emocje. Jedni uważają, że dobrze się stało, iż w ten sposób wyrażono zdanie większości górczan, a inni podkreślają, że eskalacja konfliktu na linii: łowicki Kościół a mieszkańcy zachodniej dzielnicy miasta nikomu nie jest na rękę, bo jedyną drogą do rozwiązania sporu powinien być dialog.
To jeszcze nie koniec informacji dotyczących kościelno-świeckiego sporu. Wojciech Gędek, szef łowickiego Klubu Gazety Polskiej złożył w ratuszu pismo, w którym domaga się uznania przez radę miasta za nieważną jej ubiegłorocznej uchwały w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego części Górek. Pod koniec maja 2015 roku radni przyjęli dokument, który znosi ograniczenie przeznaczenia gruntu jedynie na cele sakralne.