Archeolodzy zakończyli badania terenu wzdłuż muru cmentarza przy ul. Rawskiej. Odkryli szczątki ok. 70 pochowanych tam osób, należące do nich przedmioty, mur dawnej budowli. We wtorek zaczęli badać teren przy al. Niepodległości, na którym powstanie rondo.
Badania archeologiczne w tym rejonie miasta były konieczne z uwagi na przebudowę ul. Rawskiej, w sąsiedztwie której znajdowały się miejsca dawnych pochówków mieszkańców miasta. Wykopaliska rozpoczęły się pod koniec lutego. Ekipa archeologów z Łódzkiej Fundacji Badań Naukowych zaczęła prowadzić badania terenu wzdłuż muru cmentarza przy ul. Rawskiej, ponieważ tam odbywały się najpilniejsze prace drogowe. Na początku wykopalisk okazało się, że ogrodzenie cmentarza przesunięto na zachód, a więc w głąb nekropolii - natrafiono na fundamenty poprzedniego ogrodzenia.
- Prawdopodobnie uczyniono to, aby poszerzyć ulicę Rawską - ocenił ten fakt Maciej Milczarek, archeolog nadzorujący prace. - Spodziewam się, że trafimy tutaj na miejsca dawnych pochówków.
Przewidywania te sprawdziły się - archeolodzy znaleźli w sumie szczątki ok. 70 pochowanych w tym miejscu osób. Wśród grobów znajdowały się różne przedmioty, jak na przykład dewocjonalia. Poza wspomnianym już fundamentem dawnego ogrodzenia cmentarza, odkryto również fragmenty starych murów.
- Prawdopodobnie są to pozostałości katakumb, które były formą zbiorowego grobowca - ocenia Maciej Milczarek. - Grzebano tam między innymi osoby duchowne.
W katakumbach znaleziono również tak zwaną ikonę podróżną odlaną prawdopodobnie z brązu. Niewielkich rozmiarów zabytek może pochodzić z XVIII w. Zagadką dla archeologów pozostaje fakt, że znalazła się w katakumbach, oddalonych od prawosławnej części cmentarza.
We wtorek archeolodzy rozpoczęli badania po południowej stronie al. Niepodległości, w miejscu, gdzie powstanie rondo.