Rafał Klepczarek

Aż 16 kierowców w Łódzkiem jednego dnia straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość

Aż 16 kierowców w Łódzkiem jednego dnia straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość Fot. Amadeusz Błędowski
Rafał Klepczarek

Drogówka z całego województwa łódzkiego włączyła się w ogólnopolską akcję kaskadowego pomiaru prędkości. Policyjne patrole kontrolowały kierowców jadących za szybko na głównych drogach naszego regionu. Niechlubnego rekordzistę zatrzymano na ulicy Brzezińskiej w Łodzi.

Był nim 29-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. Kierowca opla corsy w terenie zabudowanym pędził autem z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że przekroczył dopuszczalną prędkość w tym miejscu aż o 81 km/godz.

Kierowca był trzeźwy, ale nie miał dokumentów wymaganych przez policję podczas kontroli drogowej.

Podczas wtorkowej akcji w Łódzkiem policjanci skontrolowali łącznie 1.054 pojazdy. Odnotowali 674 przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Ponadto zatrzymano 26 kierowców, którzy prowadzili pojazdy po spożyciu alkoholu.

- Drugim godnym potępienia przypadkiem był kierowca kontrolowany Inowłódzu w powiecie tomaszowskim, który autem elektrycznym marki Tesla przekroczył dozwoloną prędkość o 54 kilometry na godzinę - informuj podkom. Kamil Wnukowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - On również na trzy miesiące stracił prawo jazdy.

Niechlubną rekordzistką policyjnej akcji w Łowickem okazała się 31-letnia mieszkanka tego powiatu. Kobieta została skontrolowana w Nowych Grudzach (gm. Łyszkowice) na trasie wojewódzkiej nr 704. Jechała ona osobowym autem marki Kia w terenie zabudowanym z prędkością 106 kilometrów na godzinę. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/godz. straciła prawo jazdy na trzy miesiące.

W ramach policyjnej akcji w Łowickiem skontrolowany 72 pojazdy, których 58 kierowców jechało szybciej niż pozwalają na to przepisy. 51 z nich ukarano mandatami i punktami karnymi.

Policjanci z Kutna skontrolowali 42 pojazdy. Kierowcy 34 z nich popełnili wykroczenia drogowe, polegające na zbyt szybkiej jeździe.

Z kolei funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trubunalskim podczas akcji trwającej od godz. 6 rano do 22 skontrolowali 44 samochody. Kierowcy 18 z nich jechali szybciej niż pozwalają na to przepisy ruchu drogowego. Łącznie policjanci z Łódzkiego zatrzymali we wtorek 16 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/godz. w obszarze zabudowanym.

Tylko w tym roku w Łódzkiem policja zatrzymała prawa jazdy ponad 580 kierowcom przekraczającym prędkość. Rok temu było ich 1.230.

Co to jest kaskadowy pomiar prędkości

Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu przez funkcjonariuszy policji kontroli szybkości aut na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych jej miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie najczęściej w odległości 1-2 kilometrów.

Celem policyjnych działań było uświadamianie kierowców, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, a także wyegzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Mundurowi zapowiadają kolejne tego typu akcję, zmierzające do poprawienia bezpieczeństwa na drogach.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.