Wojciech Kubik

Aż 44 miliony złotych zainwestują w miejskie ścieki

Aż 44 miliony złotych zainwestują w miejskie ścieki
Wojciech Kubik

Prawie 44 miliony złotych kosztować będzie kolejny etap modernizacji skierniewickiej oczyszczalni ścieków. W środę, 30 grudnia, podpisano umowę z wykonawcą na tę wielką inwestycję. Co oznacza ona dla mieszkańców Skierniewic?

W środę w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Skierniewicach podpisano umowę na realizację kolejnej, wielkiej miejskiej inwestycji. Tym razem będzie to trzeci już etap modernizacji oczyszczalni ścieków.

Budowa, która rozpocznie się już w najbliższych tygodniach, kosztować będzie blisko 44 miliony złotych, a co ważne, aż 30 milionów stanowi unijne dofinansowanie.

Przetarg wygrała firma Instal Kraków S.A., a umowa zakłada, że cała inwestycja powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Inwestycja w części mechanicznej oczyszczalni obejmuje prace w budynku krat, w którym zostaną wymienione urządzenia do cedzenia ścieków, umożliwiające separację nieczystości stałych znajdujących się w ściekach dopływających z terenu miasta. Tych zaś z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej i wiele osób zdziwiłoby się widząc, co trafia z miejskiej kanalizacji. Na porządku dziennym są folie czy pieluchy, czyli rzeczy, które nie powinny trafić do sieci kanalizacyjnej

Ważną inwestycją części mechanicznej jest również doposażenie budynku krat w wysoce efektywne separatory.

Przebudowa części biologicznej oczyszczalni będzie obejmowała wymianę urządzeń i doposażenie reaktorów biologicznych w urządzenia usprawniające procesy biochemiczne.

Ten zakres inwestycji zwiększy przepustowość obiektu i umożliwi przyjęcie większej ilości ścieków.

W części osadowej zaś prace inwestycyjne połączone są z gospodarką biogazową i obejmują budowę komory fermentacji zamkniętej oraz budowę zbiornika i węzła biogazu. Budowa nowej komory fermentacyjnej, spowoduje ustabilizowanie procesu fermentacji oraz zwiększy produkcję biogazu, który zostanie wykorzystany w celach energetycznych i cieplnych na potrzeby oczyszczalni.

Jest to już trzeci etap modernizacji skierniewickiej oczyszczalni ścieków.

Obiekt z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesny i powoli przestaje przypominać ten, sprzed kilkudziesięciu lat.

Wojciech Kubik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.