Andrzej Krysiak

Benedykt Herbest, kaznodzieja i teolog, twórca skierniewickiej akademii

Pierwsza strona podręcznika do arytmetyki, napisanego przez Benedykta Herbesta w Skierniewicach, wydanego w 1560 r. Fot. Biblioteka cyfrowa KUL w Lublinie Pierwsza strona podręcznika do arytmetyki, napisanego przez Benedykta Herbesta w Skierniewicach, wydanego w 1560 r.
Andrzej Krysiak

Niewiele jest postaci w historii Skierniewic z epoki Odrodzenia, które miały by tak istotny wpływ na rozwój kultury i nauki jak Benedykt Herbest. Ten powszechnie znany i szanowany jezuita zasłynął w dziejach naszej ojczyzny jako twórca szkoły polskiej XVI wieku, wybitny kaznodzieja i teolog. W historii Skierniewic zapisał się jako założyciel i rektor szkoły średniej, znanej jako Akademia Benedykta Herbesta.

Benedykt Herbest urodził się w 1531 r. Nazwisko Herbesta w języku ojczystym brzmiało prawdopodobnie Zieliński lub Zieleniewicz, lecz ówczesnym zwyczajem zostało zlatynizowane na Herbestus z przydomkiem Neapolitanas. Benedykt pochodził bowiem z Nowego Miasta, położonego na południe od Przemyśla, a ponieważ nazwa tej miejscowości brzmi po grecku „Neapolitańczyk”, co było stwierdzeniem tyleż złudnym co i fałszywym, sugerowałoby bowiem, że wywodził on się z Neapolu we Włoszech.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Andrzej Krysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.