Andrzej Krysiak

Benedykt Herbest, kaznodzieja i teolog, twórca skierniewickiej akademii

Pierwsza strona podręcznika do arytmetyki, napisanego przez Benedykta Herbesta w Skierniewicach, wydanego w 1560 r. Fot. Biblioteka cyfrowa KUL w Lublinie Pierwsza strona podręcznika do arytmetyki, napisanego przez Benedykta Herbesta w Skierniewicach, wydanego w 1560 r.
Andrzej Krysiak

Niewiele jest postaci w historii Skierniewic z epoki Odrodzenia, które miały by tak istotny wpływ na rozwój kultury i nauki jak Benedykt Herbest. Ten powszechnie znany i szanowany jezuita zasłynął w dziejach naszej ojczyzny jako twórca szkoły polskiej XVI wieku, wybitny kaznodzieja i teolog. W historii Skierniewic zapisał się jako założyciel i rektor szkoły średniej, znanej jako Akademia Benedykta Herbesta.

Benedykt Herbest urodził się w 1531 r. Nazwisko Herbesta w języku ojczystym brzmiało prawdopodobnie Zieliński lub Zieleniewicz, lecz ówczesnym zwyczajem zostało zlatynizowane na Herbestus z przydomkiem Neapolitanas. Benedykt pochodził bowiem z Nowego Miasta, położonego na południe od Przemyśla, a ponieważ nazwa tej miejscowości brzmi po grecku „Neapolitańczyk”, co było stwierdzeniem tyleż złudnym co i fałszywym, sugerowałoby bowiem, że wywodził on się z Neapolu we Włoszech.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Andrzej Krysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.