Bezpłatna pomoc prawna dla osób 65 plus, dużych rodzin i nie tylko

Czytaj dalej
Fot. archiwum Polskapress
A.Gębarowski, M. Grajnert

Bezpłatna pomoc prawna dla osób 65 plus, dużych rodzin i nie tylko

A.Gębarowski, M. Grajnert

Obecnie w każdym polskim powiecie istnieje możliwość skorzystania z darmowej pomocy prawnika.

Od początku 2016 roku na terenie całej Polski zaczęła funkcjonować darmowa pomoc prawna, zorganizowana przez jednostki samorządu terytorialnego. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Począwszy od stycznia 2016 r. funkcjonują punkty (docelowo 1.500, przynajmniej po dwa w każdym powiecie), w których profesjonalni prawnicy świadczą najuboższym grupom społecznym nieodpłatną pomoc prawną. Dzięki współpracy rządu, samorządów na poziomie powiatów i organizacji pozarządowych system ten ma zagwarantować nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i przynajmniej częściowo zlikwidować barierę finansową utrudniającą lub uniemożliwiającą korzystanie z profesjonalnej usługi prawnej.

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymują:

- osoby, które nie ukończyły 26. roku życia,

- osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny,

- seniorzy po ukończeniu 65 lat,

- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,

- kombatanci oraz weterani,

- osoby, które w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Darmowa pomoc prawna jest udzielana w przeciętnym wymiarze pięciu dni w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie.

Pomoc prawna polega na:

- udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach;

- przedstawieniu propozycji sposobu rozwiązania problemu prawnego;

- pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej (nie obejmuje pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym- wówczas osoba uprawniona może wnioskować o ustanowienie pełnomocnika z urzędu);

- sporządzeniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

U nas

W Skierniewicach przy ul. Senatorskiej 12 funkcjonują dwa punkty udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Jeden punkt prowadzi UM, drugi wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa.

Zgodnie z ustawą, pomoc prawna będzie polegała na udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, przedstawieniu propozycji sposobu rozwiązania problemu prawnego, pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej (nie obejmuje pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym - wówczas osoba uprawniona może wnioskować o ustanowienie pełnomocnika z urzędu), sporządzeniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Darmowej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni
, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy. Natomiast w punkcie prowadzonym przez organizację pozarządową porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych, posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie. Darmowa pomoc prawna będzie udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

W Skierniewicach działa również Fundacja Centrum Praw Kobiet, która oferuje bezpłatne porady prawne telefonicznie w czwartki w godz. 10-16. Biuro fundacji CPK mieści się przy ul. Jagiellońskiej 28, tel. 882-512-900.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej uruchamia skierniewickie starostwo. Z rad prawnika zatrudnionego przez powiat będzie mogła między innymi korzystać młodzież do 24 roku życia, osoby w wieku powyżej 65 lat, kombatanci oraz podopieczni Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Będą działały dwa takie punkty w siedzibie starostwa przy ul. Konstytucji 3 Maja 6. W pierwszym punkcie mieszczącym się w pokoju nr 20 porad udziela organizacja pozarządowa, natomiast w pokoju nr 28 swoją wiedzą służą adwokaci i radcy prawni. Obydwa pokoje mieszczą się na parterze budynku.

Starostwo powiatowe w Rawie Mazowieckiej uruchomiło dwa takie punkty, jeden w Rawie Mazowieckiej, drugi w Białej Rawskiej. Ten drugi jest zarządzany przez Fundację Honeste Vivere z Warszawy. Na terenie Rawy porozumienie zawarto z Okręgową Izbą Radców Prawnych oraz Izbą Adwokacką w Łodzi. Placówki wytypowały swoich przedstawicieli, którzy w Rawie będą świadczyć usługi prawne.

Starostwo Powiatowe w Łowiczu
w ramach rządowego programu utworzyło dwa punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Mieszczą się one w Łowiczu i Borówku w gminie Bielawy. Bezpłatne porady prawne w Łowiczu udziale są od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 (do południa odpowiadają za nie powiatowi urzędnicy, a po godz. 12 punkt obsługuje na zlecenie starostwa Caritas Diecezji Łowickiej) w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności. Działa on na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu. Drugie miejsce, w którym można uzyskać wsparcie prawnicze jest Dom Pomocy Społecznej w Borówku. Powiatowy punkt w gminie Bielawy czynny jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9-13, a we wtorki i czwartki w godz. 14-18.

WSPÓŁPRACA: pw, BED, AŻ, RK

A.Gębarowski, M. Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.