Bezpłatne badania profilaktyczne na terenie województwa łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Redakcja

Bezpłatne badania profilaktyczne na terenie województwa łódzkiego

Redakcja

Mieszkańcy województwa łódzkiego mogą korzystać z bezpłatnych badań lekarskich w ramach programów zdrowotnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Obecnie w regionie realizowane są programy profilaktyczne dotyczące zapobiegania i wczesnego wykrywania: cukrzycy typu 2, przewlekłej choroby nerek, nowotworu szyjki macicy, piersi i jelita grubego. Realizowany jest także program szczepień przeciwko wzw typu B dla osób chorych przewlekle oraz program rehabilitacji leczniczej.

W ofercie znajduje się m.in. Program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Choroba ta występuje coraz częściej, nawet u ludzi młodych.Kiedy u pacjenta występuje nadwaga lub otyłość, w jego rodzinie pojawiła się już cukrzyca, choruje na nadciśnienie i prowadzi siedzący tryb życia, może chorować na cukrzycę. Badania profilaktyczne wg programu będą dostępne dla osób powyżej 45 roku życia.
Program wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek dla mieszkańców województwa łódzkiego jest przeznaczony dla osób z przedziału 50-65 lat, występuje u nich jeden z czynników ryzyka: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przebyta ostra niewydolność nerek, ekspozycja na leki związane z gwałtownym pogorszeniem funkcji nerek, choroby układu sercowo-naczyniowego i inne.
Pamiętajmy także, jak ważne jest wczesne wykrycie raka. Im wcześniej wykryty tym łatwiej go wyleczyć. Ważna jest w takim wypadku czujność. Nie warto odkładać wizyty u lekarza, ponieważ znaczenie może mieć nawet miesiąc zwłoki. W ramach programów zdrowotnych współfinansowanych przez Unię Europejską w województwie łódzkim stworzono programy profilaktyczne wczesnego wykrywania nowotworu szyjki macicy, jelita grubego i piersi.
- Łódzkie pod względem zapadalności na choroby przewlekłe i długości życia mieszkańców niestety zajmuje dosyć niechlubne miejsce w skali kraju. Zły stan zdrowia mieszkańców naszego regionu jest także jednym z głównych czynników ograniczających ich aktywność zawodową, szczególnie osób w wieku 50 plus. Dlatego chcemy inwestować we wszelkie programy zdrowotne, które pomogą odwrócić ten niekorzystny trend. Co roku w budżecie województwa na zadania dotyczące profilaktyki zdrowotnej staramy się zapewniać jak najwięcej środków – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Wszystkie programy dotyczące profilaktyki zdrowotnej realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Informacje o miejscu oraz terminie zgłoszeń do programów znajdują się na stronach: rpo.lodzkie.pl lub zdrowie.lodzkie.pl.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.