Biblioteka w Skierniewicach: Spotkania autorskie w korytarzu, zbiory dworskie na szafach

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Magdalena Grajnert

Biblioteka w Skierniewicach: Spotkania autorskie w korytarzu, zbiory dworskie na szafach

Magdalena Grajnert

Od lat Miejska Biblioteka Publiczna boryka się z ciasnotą budynku wynajmowanego od SSM.

84 tysiące tytułów, księgozbiory specjalne z przedwojennych zbiorów dworskich, czasopisma. Wszystko ściśnięte na 677 metrach kwadratowych. Część książek została upchnięta w magazynach bez możliwości udostępnienia ich czytelnikom z powodu braku miejsca. Tak w tej chwili wygląda główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach.

- Marzy nam się nowa siedziba w okolicach Centrum Kultury i Sztuki, dokładnie pierzeja zachodnia w miejscu po rampie - mówi Izabela Strączyńska, od 16 lat dyrektor MBP w Skierniewicach. - Chcemy móc normalnie działać - dodaje.

W tej chwili biblioteka za 62 tys. złotych rocznie dzierżawi pomieszczenia przy ulicy Mszczonowskiej od Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W zajmowanej przez siebie przestrzeni nie ma miejsca na wyeksponowanie całego księgozbioru ani też na organizację wernisaży czy wieczorów autorskich. Te odbywają się w korytarzu. Bywa, że jest bardzo ciasno.

Szansa na zmianę pojawia się wraz z Instytutem Książki i jego priorytetem „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. Z wnioskiem do tego programu planuje wystąpić MBP w Skierniewicach. Wartość inwestycji mogłaby zostać sfinansowana w 80 procentach.

- Budynek mógłby mieć ok. 2 tys. metrów - planuje Izabela Strączyńska. - Sąsiedztwo CKiS sprawi, że będziemy mogli wymieniać się salami według potrzeb. Poza tym jest to centrum, jest parking, łatwiej będzie nam funkcjonować - dodaje dyrektor.

Bartek Wójcik, radny miejski uważa, że w budynki SSM nie warto dłużej inwestować.

- Lepiej wziąć kredyt na zbudowanie nowej siedziby, która po latach będzie naszym budynkiem, niż inwestować w taki, który nie spełnia naszych oczekiwań - mówi radny.

Biblioteka dysponuje dwoma własnymi lokalami na os. Widok, które mogłaby sprzedać na rzecz nowej inwestycji. Na taką decyzję póki co jest jednak zbyt wcześnie. Do sprawy będzie można powrócić, kiedy budowa nowej siedziby stanie się realna.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.