Biesiada Księżacka 2019 w Łowiczu, czyli błonia w rytmie disco [ZDJĘCIA]
Cała muszla koncertowa oraz przyległości w sobotnią (6 lipca) noc śpiewały "Macarenę" wspólnie z Mario Bischinem, rumuńskim piosenkarzem, który był gwiazdą tegorocznej Biesiady Księżackiej.
Na scenie muszli koncertowej w parku nad Bzurą oprócz Mario Bischina można było obejrzeć występy dyskotekowych formacji: B-QLL, Menelaos, Łukash oraz Sineed.
W niedzielę władze Łowicza zapraszają na miejskie błonia w godz. 14-20 na festiwal proszków Holi.
Udział w urodzinowej imprezie jest bezpłatny. Urodzinowej, gdyż właśnie w niedzielę mija 883 rocznica wydania bulli papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 roku. Zawiera ona najstarszą wzmiankę o Łowiczu, który występuje w niej pod nazwą Loviche. Dokument zatwierdza prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich.
Ziemie te nadał Kościołowi prawdopodobnie któryś z Piastów. Do dziś nie udało się ustalić, kiedy Łowicz uzyskał prawa miejskie. Z dostępnych dokumentów wynika jedynie, że stało się to przed rokiem 1298.
Co ciekawe, historycy nie są do końca przekonani, czy wzmiankowane przez bullę Loviche było lokalizowane na terenie dzisiejszego Łowicza, czy może znajdowało się na dzisiejszych polach wsi Bocheń.
Niewykluczone także, że metryka miasta nad Bzurą jest znacznie starsza. W bazylice mniejszej w Łowiczu znajduje się bodajże XVII-wieczna informacja mówiąca, że w tym miejscu już roku 1100 stała chrześcijańska świątynia.