Biskup Andrzej F. Dziuba zaprasza do Łowicza na obchody święta patronki diecezji [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Biskup Andrzej F. Dziuba zaprasza do Łowicza na obchody święta patronki diecezji [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Pochodzący z gminy Bielawy ks. Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski będzie przewodniczył poniedziałkowym (11 listopada) uroczystościom poświęconym św. Wiktorii w Łowiczu.

Szczątki patronki Łowicza i diecezji zostaną, jak co roku 11 listopada, przeniesione z kościoła p.w. Św. Ducha do bazyliki katedralnej na Starym Rynku.

Na głównym placu Starego Miasta ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej relikwiarzem św. Wiktorii udzieli błogosławieństwa na cztery strony świata. Niedzielne uroczystości zakończy nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

- W tym roku, w sposób szczególny, wspominamy pielgrzymkę papieża św. Jana Pawła II, którą 20 lat temu odbył do naszej diecezji – czytamy w zaproszeniu na poniedziałkowe uroczystości wystosowane do wiernych przez księdza biskupa Andrzeja F. Dziubę, ordynariusza diecezji łowickiej. - Było to 14 czerwca 1999 r. To co wtedy mówił w Łowiczu pozostaje dla nas i dla następnych pokoleń swego rodzaju testamentem, do którego należy wracać i dążyć do jego wypełnienia. Nasz wielki Rodak w swojej homilii powiedział m.in. o trzech środowiskach, które są szczególnie ważne w procesie wychowania dzieci i młodzieży. Tymi uprzywilejowanymi środowiskami są: rodzina, Kościół i szkoła.

Patronka diecezji łowickiej była Rzymianką, która żyła w III wieku naszej ery. Święta pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Została ścięta mieczem pod Rzymem, gdyż nie chciała się wyrzec chrześcijaństwa.

Szczątki św. Wiktorii w Łowiczu czczone są od początku XVII wieku. W 1625 roku relikwie trafiły do dzisiejszej bazyliki mniejszej za sprawą rezydującego w Łowiczu prymasa Polski - arcybiskupa Henryka Firleja. Dla relikwii głowy św. Wiktorii kościelny władca dóbr łowickich ufundował złoty relikwiarz.

Z kolei jeden z jego następców - prymas Maciej Łubieński 26 listopada 1651 roku pozostałą część relikwii umieścił w pięknym srebrnym relikwiarzu, który ma kształt niewielkiej trumny.

Kościelne uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w kościele świętoduskim.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z ubiegłorocznej adoracji diecezjalnych relikwii.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.