Andrzej Krysiak

Bracia Małagowscy ze Skierniewic, bohaterowie wojny polsko - bolszewickiej

Stanisław Małagowski Fot. arch. Andrzeja Krysiaka Stanisław Małagowski
Andrzej Krysiak

Spacerując uliczkami starego cmentarza św. Rocha w Skierniewicach uważny przechodzień spostrzeże strzelisty nagrobek z czarnego marmuru rodziny Kazimierza Maryana Małagowskiego herbu Nałęcz, urodzonego w 1848 r., urzędnika Księstwa Łowickiego, inicjatora i pierwszego prezesa Skierniewickiego Towarzystwa Pożyczkowo - Oszczędnościowego, dającego początek Bankowi Spółdzielczemu. W lipcu 2019 r. mija 100. rocznica śmierci jego synów: Stanisława i Kazimierza Małagowskich, z urodzenia skierniewiczan, bohaterów wojny polsko- bolszewickiej, który oddali własne młode życie za wolną i niepodległą Polskę. Chwała Bohaterom!

Poza Kazimierzem Małagowskim leży tu pochowana jego żona Anna z domu Langie, zmarła w czerwcu 1896 r. w wieku 29 lat i ich pierworodny syn Adam, który żył zaledwie 4 miesiące umierając w lutym 1889 r.

Anna, jak wieść rodzinna niesie, popełniła samobójstwo, pozostawiając po sobie troje dzieci: Zofię Augustynę, Kazimierza juniora i Stanisława. Cała rodzina należała do elity społecznej ówczesnych Skierniewic i chwalebnie zapisała się w dziejach naszego miasta.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Andrzej Krysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.