Spacerując uliczkami starego cmentarza św. Rocha w Skierniewicach uważny przechodzień spostrzeże strzelisty nagrobek z czarnego marmuru rodziny Kazimierza Maryana Małagowskiego herbu Nałęcz, urodzonego w 1848 r., urzędnika Księstwa Łowickiego, inicjatora i pierwszego prezesa Skierniewickiego Towarzystwa Pożyczkowo - Oszczędnościowego, dającego początek Bankowi Spółdzielczemu. W lipcu 2019 r. mija 100. rocznica śmierci jego synów: Stanisława i Kazimierza Małagowskich, z urodzenia skierniewiczan, bohaterów wojny polsko- bolszewickiej, który oddali własne młode życie za wolną i niepodległą Polskę. Chwała Bohaterom!
Poza Kazimierzem Małagowskim leży tu pochowana jego żona Anna z domu Langie, zmarła w czerwcu 1896 r. w wieku 29 lat i ich pierworodny syn Adam, który żył zaledwie 4 miesiące umierając w lutym 1889 r.
Anna, jak wieść rodzinna niesie, popełniła samobójstwo, pozostawiając po sobie troje dzieci: Zofię Augustynę, Kazimierza juniora i Stanisława. Cała rodzina należała do elity społecznej ówczesnych Skierniewic i chwalebnie zapisała się w dziejach naszego miasta.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.
już od
2,46 ZŁ /tydzień