Budżet Łowicza realny, czy może wirtualny

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Budżet Łowicza realny, czy może wirtualny

Rafał Klepczarek

Pod wnikliwej analizie Rada Miejska w Łowiczu uchwaliła tegoroczny plan finansowy. Poparło go 18 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Do pozytywów budżetu na rok 2015 należy na pewno fakt, iż ponad 18 proc. miejskich pieniędzy zostanie przeznaczona na inwestycje. Niepokoją natomiast wydatki na administrację, która pochłonie prawie 9 proc. budżetowych funduszy i planowany kredyt w wysokości 9,8 mln zł.

Plan miejskich dochodów ustalono na ponad 88 mln zł. Wydatki wyniosą natomiast ponad 91,6 mln zł. Na pokrycie braków budżetowych i spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych władze miasta zaciągną komercyjny kredyt oraz pożyczą milion złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Na inwestycje zarezerwowano ponad 16,7 mln zł. Burmistrz Krzysztof Kaliński zapowiada, że to tylko plan, a faktyczna kwota inwestycyjnych wydatków będzie znacznie wyższa. Włodarz miasta nad Bzurą przypomina, że 3 mln zł rządowej dotacji ratusz otrzyma chociażby na przebudowę sieci dróg. To właśnie kompleksowa modernizacja ulic: Starościńskiej, Broniewskiego i Ułańskiej będzie największą tegoroczną inwestycją, która pochłonie 7,6 mln zł. Planowana jest także budowa bloku komunalnego z 40 mieszkaniami. Na ten cel zarezerwowano 2,5 mln zł. Dużym zadaniem inwestycyjnym będzie także adaptacja dawnego budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na noclegownię dla bezdomnych. Powstanie ośrodka dla 20 osób będzie kosztować ok. 600 tys. zł.

Z kolei ponad 1 mln zł pochłonie rewitalizacja przedwojennego parku im. Adama Mickiewicza. Podobna kwotę władze miasta przeznaczyły na realizację zadań zgłoszonych przez łowiczan w ramach budżetu obywatelskiego. W każdej z dziesięciu dzielnic Łowicza będzie realizowana jedna inwestycja wskazana przez mieszkańców.

Na os. Górki najwięcej osób chciało, aby ratusz przebudował nawierzchnię ul. Działowej. – Ponieważ inwestycja ta i tak była przewidziana w przyszłorocznym budżecie, to do realizacji zakwalifikowaliśmy też budowę boiska do koszykówki oraz obsadzenie zielenią placu zabaw przy ul. Miodowej – zapowiada włodarz Łowicza.

Na osiedlu Bratkowice w tym roku utworzony zostanie kompleks składający się z placu zabaw i gier dla dzieci, siłowni plenerowej oraz ogródka jordanowskiego dla niepełnosprawnej młodzieży. Powstanie on przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Młodzieżowej.

Stare Miasto wzbogaci się o ścieżkę rowerową i chodnik przy południowej stronie ul. Klickiego, a Korabka o przebudowaną ul. Dolną. Natomiast mieszkańcy Zatorza mogą spodziewać się remontu chodnika przy ul. Baczyńskiego. Z kolei na Przedmieściu zmodernizowane zostanie boisko i plac zabaw przy ul. Włókienniczej.

Ratusz wyremontuje też chodniki między blokami na os. Kostka, doposaży plac zabaw przy Przedszkolu nr 1 oraz zainstaluje urządzenia fitness przy ul. Mickiewicza. Podobne urządzenia staną też na os. Starzyńskiego .

Listę przyszłorocznych inwestycji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego zamyka odnowienie Nowego Rynku. Wyremontowane zostaną tam chodniki, zamontowane nowe ławki i kosze na śmieci, a fontanna znów będzie podświetlona tak, jak to miało miejsce w 2006 roku.

Już poza budżetem obywatelskim planowane jest także utwardzenie ulicy Braterskiej za 200 tys. zł, dokończenie modernizacji ulic Magnoliowej i części ul. Wierzbowej za 110 tys. zł, wybrukowanie ul. Małej i Działowej (150 tys. zł) oraz budowa dużego parkingu dla aut przy ul. Dworcowej (800 tys. zł). Z kolei 100 tys. zł zarezerwowano na projekt modernizacji miejskiej targowicy. Zrealizowane zostanie także szereg mniejszych zadań inwestycyjnych.

Dla burmistrza Kalińskiego tegoroczny budżet jest realistyczny i proinwestycyjny. Natomiast Robert Wójcik, opozycyjny radny uważa, go za dokument pełen niedoszacowań, mający wirtualny charakter.

Rafał Klepczarek

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.