Budżet obywatelski 2018 w Łowiczu realizowany jest opieszale
Na przełomie roku 2017 i 2018 łowiczanie wybrali do realizacji 11 inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Mamy koniec września i zrealizowane zostały tylko dwie. Co więcej, żadna z pozostałych nawet się nie rozpoczęła…
Zacznijmy od pozytywów. Dzięki decyzji mieszkańców Nowego Miasta w centrum Łowicza stworzono nowy plac zabaw z plenerową siłownią. Mieszkańcy Kostki mogą natomiast już korzystać z chodników w rejonie bloku nr 5.
Niebawem rozstrzygnięte zostanie postępowanie ofertowe na poszerzenia ul. Nowej na odcinku od ul. Akademickiej do dawnej siedziby ZGM wraz budową parkingu na rogu tych ulic. Inwestycja ta zdobyła najwięcej głosów na os. Starzyńskiego. Prawdopodobnie za 77.456 zł wykona ją firma Wig-Kost z gminy Kocierzew Południowy.
Na dniach ratusz ogłosił także przetargi na budowę ulicy Paderewskiego i sąsiedniej Moniuszki na os. Górki oraz remont ul. Zielonej na Korabce.
Natomiast mieszkańcy Zatorza wybrali budowę placu zabaw z siłownią na os. Szarych Szeregów, a łowiczanie z osiedla Dąbrowskiego chcieli powiększenia placu zabaw przy blokach 5 i 8 o tor dla rolkarzy i wrotkarzy oraz zainstalowanie tam urządzeń do ulicznego treningu.
- W obu przypadkach podpisaliśmy umowy z właścicielami gruntów (Młodzieżową Spółdzielnią Mieszkaniową „Młodość ” w przypadku os. Szare Szeregi i Łowicką Spółdzielnią Mieszkaniową odnośnie os. Dąbrowskiego – przyp. red. ) związane z udostępnieniem działek pod planowane inwestycje – informuje Grzegorz Pełka, naczelnik wydziału inwestycji łowickiego ratusza. – Obecnie trwają przygotowania do wyboru wykonawcy prac.
Jeżeli natomiast chodzi o oświetlenia ścieżki zdrowia w miejskim lesie (wniosek mieszkańców Przedmieścia), poprawę bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 7 (pomysł bratkowiczan) oraz budowę parkingu oraz chodnika przy Przedszkolu nr 3 (zwycięska inwestycja w Starym Mieście), to trwają tu dopiero prace dokumentacyjne.
W ubiegłym roku po raz pierwszy łowiczanie wybierali nie tylko 10 inwestycji dzielnicowych , ale także ogólno-miejską.
Najwięcej głosów zdobyło powstanie w parku nad Bzurą placu do minigolfa, wyciągu saneczkowego oraz „Góry Frajdy”, na którą złoży się podest na tzw. „górce” ze zjeżdżalnią i schodami. Z naszych informacji wynika, że inwestycja ta jest w przysłowiowym lesie (czytaj: jest nadal w fazie projektowania), gdyż „nie ma związanej z nią spójności zakresowej”.
Burmistrz Krzysztof Kaliński zapytany przez nas o realność realizacji w tym roku wybranych przez mieszkańców inwestycji deklaruje, że zrobi wszystko, aby powstały w założonym wcześniej terminie. Czas pokaże, jaki będzie wynik tych starań.