Roman Bednarek

Budżet z rekordowym deficytem, który jednak ma się znacznie zmniejszyć

Budżet z rekordowym deficytem, który jednak ma się znacznie zmniejszyć
Roman Bednarek

Przygotowany został projekt budżetu na 2021 rok. Jego dochody zostały ustalone na 321.696.720, 70 zł, zaś wydatki w kwocie 363.792.659.05 zł. Deficyt budżetu ma być rekordowy i może wynieść ponad 42 mln zł. Prezydent zastrzega jednak, że ostatecznie będzie on mniejszy.

Dochody miasta dzielą się na dochody gminy oraz dochody miasta na prawach powiatu. Te pierwsze wyniosą ponad 231,1 mln zł, zaś drugie - ponad 82,5 mln zł. Zwraca uwagę wysoki deficyt budżetu, który wyniesie ponad 42 mln zł. W tegorocznym budżecie zaplanowano go w wysokości ponad 25 mln zł. Prezydent Krzysztof Jażdżyk podkreśla jednak, że w rzeczywist ości będzie on niższy i zbliży się do tegorocznego.

- Tak wysoki deficyt wynika przede wszystkim z tego, że w budżecie musieliśmy zapisać o wiele wyższą wartość budowy wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Piłsudskiego i Zwierzynieckiej - tłumaczy prezydent Jażdżyk. - Tymczasem po przetargu okazało się, że wartość tej inwestycji będzie znacznie niższa. Po jej rozliczeniu deficyt zatem się zmniejszy.

W projekcie uchwały budżetowej założono, że deficyt zmniejszy się o ponad 17 mln zł.

Plan wydatków na inwestycje miejskie przewiduje, że pochłoną one prawie 56,5 mln zł. Najbardziej kosztowna będzie budowa wspomnianego już wiaduktu nad torami kolejowymi. W budżecie na przyszły rok miasto przeznaczyło 20 mln zł na ten cel. Połowę tej kwoty pokryje dofinansowanie.

Koszty przebudowy ulic osiedla Halinów ma pochłonąć niebagatelną kwotę 10 mln zł. W tym przypadku jednak w grę wchodzi również dotacja, która wyniesie ponad 7,3 mln zł.

W przyszłym roku zakończy się przebudowa i remont budynku Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Całkowita wartość tej inwestycji wyniesie ponad 12,8 mln zł, a do końca tego roku miasto wyda na nią ponad 8,7 mln zł. W budżecie na przyszły rok zapisano na ten cel ponad 4,1 mln zł. Trzeba przypomnieć, że na to zadanie miasto otrzymało prawie 5 mln dofinansowania.

Wciąż na remont czeka zabytkowy dworek Konstancji Gładkowskiej. Miasto przeznaczyło w przyszłorocznym budżecie 2,5 mln zł na tę inwestycję.

- Budynek został zabezpieczony i czekamy na jakieś pieniądze z zewnątrz, które pokryłyby przynajmniej połowę kosztów remontu - mówi Krzysztof Jażdżyk.

Kontynuowany będzie remont budynku ratusza w Rynku. W przyszłym roku miasto zamierza wydać na ten cel 1 mln zł, a także 350 tys. zł na remont budynku magistratu przy ul. Senatorskiej. Remont i modernizacja parkingu urzędu miasta pochłonie 300 tys. zł.

Miasto zamierza również przystąpić do remontu budynku Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Dom i w przyszłorocznym budżecie zarezerwowało na ten cel 1 mln zł. Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 1,8 mln zł.

Modernizacja budynków Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa będzie kosztowała budżet 1,2 mln zł.

Ma się rozpocząć również przebudowa ul. Miedniewickiej. W przyszłym roku miasto zaplanowało na ten cel 1 mln zł, podczas gdy cała inwestycja ma kosztować ponad 4,6 mln zł.

Na liście inwestycji miejskich znajduje się ponadto wiele innych przedsięwzięć o mniejszej wartości, jak choćby remont ul. Łódzkiej (od ul. Feliksów do granic miasta) wraz z budową ścieżki rowerowej, czy modernizacja oświetlenia ulicznego.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.