Burmistrz Łowicza nie zgadza się na sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą. Radni nie odpuszczą

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Burmistrz Łowicza nie zgadza się na sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą. Radni nie odpuszczą

Rafał Klepczarek

Burmistrz Krzysztof Kaliński nie przewiduje przygotowania projektu uchwały w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych. W imieniu zainteresowanych wykupem najemców Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z interpelacją w tej sprawie wystąpili radni z Łowickie.pl.

Jestem absolutnie przeciwnikiem pozbywania się bezpowrotnie mieszkań komunalnych - mówi wprost burmistrz Kaliński. - Podczas wtorkowych przyjęć mieszkańców kilkanaście osób powiedziało mi, żeby nie sprzedawać najlepszych mieszkań, do których chcą przenieść się czekający na to latami najemcy z gorszych lokali.

Pod koniec lutego radny Robert Wójcik w imieniu swojego ugrupowania złożył wniosek o przygotowanie uchwały w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą. Była to jedna z wyborczych deklaracji stowarzyszenia Łowickie.pl.

- Ostatnia uchwała rady miejskiej w powyższej sprawie została podjęta w 2006 roku - przypomina Robert Wójcik. - Osoby mieszkające w zasobach komunalnych mają poczucie ogromnej niesprawiedliwości społecznej, gdyż część z najemców ZGM skorzystała z możliwości wykupu mieszkania, a innym takiej sposobności od lat się nie daje.

Radni z Łowickie.pl uważają, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży można byłoby przeznaczyć na budowę kolejnych bloków komunalnych.

Natomiast burmistrz Kaliński przypomina, że do zadań miasta należy zapewnianie lokali socjalnych, zamiennych oraz zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych dla osób o niskich dochodach. Sprzedaż mieszkań spowoduje, że gmina utraci je bezpowrotnie.

- Za niepodejmowanie uchwały w tej sprawie przemawiają również względy ekonomiczne - uważa włodarz miasta. - Sprzedaż lokali za obniżoną cenę to uszczuplenie wpływów do budżetu gminy, które mogłyby być wykorzystane na inne cele zaspakajające potrzeby wszystkich mieszkańców miasta.

Szef miejskiego samorządu w Łowiczu dodaje, że w ostatnim czasie nasilają się działania prywatnych właścicieli nieruchomości z lokalami lokatorskimi, zmierzające do pozbycia się najemców przez podwyższanie czynszów do stawek maksymalnych. ZGM w Łowiczu prowadzi obecnie postępowanie sądowe zobowiązujące właścicieli nieruchomości położnej na rogu ul. 11 Listopada i ul. Sienkiewicza do jej przejęcia. Zamieszkuje ją około 15 rodzin.

Skutkuje to zwiększającym się zapotrzebowaniem na lokale socjalne i zamienne, które musi zapewnić gmina. Ponieważ ratusz nie ma pieniędzy na budowę nowego bloku komunalnego, to problem będzie narastał.

- W tej sytuacji nieuzasadnionym wydaje się prowadzenie wyprzedaży mieszkań ich lokatorom i to ze znacznymi ulgami - kończy swój wywód burmistrz Kaliński.

Łowickie.pl planuje ponowić swój wniosek, aby do tego tematu odniosła się cała rada miasta. Dyskusją na ten temat zainteresowani są także radni z opozycyjnego PiS.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.