Były komendant ZHP w Łowiczu przeprasza za wpisy na Twitterze

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Były komendant ZHP w Łowiczu przeprasza za wpisy na Twitterze

Rafał Klepczarek

Michał Kordecki nie jest już komendantem hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Łowiczu. Natalia Patorska-Grzelewska, komendant Chorągwi Łódzkiej ZHP przyjęła rezygnację Kordeckiego z piastowanej funkcji. Decyzja harcerza, który w ZHP działał od 1985 roku, jest pokłosiem artykułu, który został w ubiegłym tygodniu opublikowany w „Gazecie Wyborczej”.

Zostały w nim przytoczone prywatne, a zarazem budzące kontrowersje, wpisy Michała Kordeckiego z Twittera dotyczące mniejszości seksualnych, Żydów oraz Lecha Wałęsy, którego nazwał „żałosnym gnojkiem”. Zawieszony w prawach członka ZHP mężczyzna nazwał „głupkami” także dwoje swoich podwładnych, którzy w imieniu Młodzieżowej Rady Miasta w Łowiczu afirmowali swoimi osobami wprowadzenie w parku nad Bzurą strefy, w której bez ograniczeń można spożywać napoje alkoholowe do 4,5 proc. oraz piwo.

W specjalnym oświadczeniu Komenda Chorągwi Łódzkiej ZHP poinformowała, „że wypowiedzi druha Michała Kordeckiego są wyłącznie jego prywatnymi poglądami i nie mogą być traktowane, jako poglądy ZHP. Wypowiedzi te nawet w najmniejszym stopniu nie odzwierciedlają wartości i zasad, którymi powinni kierować się członkowie Związku Harcerstwa Polskiego”.

Do Chorągwianego Sądu Harcerskiego w Łodzi skierowano także wniosek o zastosowanie wobec ekskomendanta kary przewidzianej w statucie ZHP. Kordeckiemu, który od 6 lat kierował łowickim hufcem, grozi wykluczenie ze związku. - Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją wychowawczą, która zrzesza prawie 110 tys. członków - czytamy w oświadczeniu łódzkiej chorągwi ZHP. - Każdego dnia nasi instruktorzy w całej Polsce dbają o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych. Jedną z najważniejszych postaw, jakiej uczymy, jest szacunek do drugiego człowieka. W momencie, gdy dochodzą do nas niepokojące sygnały o tym, że członek ZHP może postępować niezgodnie z harcerskimi zasadami, dokładnie to sprawdzamy i podejmujemy odpowiednie kroki.

Michał Kordecki przeprasza osoby, które poczyły się urażone jego wpisami. Za „niedopuszczalny i grubiański” uważa swój żart o homoseksualistach („Co to jest pedał? To coś, co musi być mocno naciskane butem”). - Zrobiłem z siebie głupka i nic mnie nie usprawiedliwia - informuje Michał Kordecki. - Żart, który nie wydaje mi się już tak zabawny został usunięty z Twittera. Chciałbym podkreślić, że część przypisywanych mi cytatów została wyjęta z szerszego kontekstu. Dla przykładu, pisząc o Żydach odniosłem się do słów jednego z izraelskich parlamentarzystów. Zaznaczam, że na Twitterze prowadziłem rozmowy wyłącznie z osobami dorosłymi. Nigdy nie zapraszałem do nich harcerzy oraz młodzieży. Wyrażałem tam jedynie prywatne poglądy, które nigdy nie były upublicznianie w mojej pracy w harcerstwie.

Michał Kordecki w rozmowie z nami odniósł się do nazwania głupkami dwójki harcerzy, którzy są także członkami ZHP w Łowiczu. - To dobrzy harcerze, ale swoim poparciem dla strefy spożywania alkoholu na błoniach zupełnie rozmieli się z ideą harcerstwa, które od zarania walczy ze spożywaniem alkoholu przez Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży - dodaje były już komendant ZHP w Łowiczu.

Rezygnacja Kordeckiego pociągnęła ze sobą rozwiązanie władz hufca w Łowiczu. Na jego pełnomocnika został wyznaczony dotychczasowy kwatermistrz Tomasz Fudała, który prawdopodobnie po wakacjach zwoła zjazd hufca. Zostaną na nim wybrane zostaną nowe władze ZHP w Łowiczu.

Rafał Klepczarek

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.