CAMINO SKIERNIEWICE – tablica stacyjna drogi św. Jakuba

Czytaj dalej
red.

CAMINO SKIERNIEWICE – tablica stacyjna drogi św. Jakuba

red.

W czwartkowy wieczór, 20 lipca w Skierniewicach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy stacyjnej CAMINO – drogi św. Jakuba. W tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy sympatycy pielgrzymowania i pieszej turystyki oraz ci, którzy chcieliby poznać ideę wędrówek śladami św. Jakuba Starszego.

Minęło 35 lat od ogłoszenia Aktu Europejskiego przez papieża Jana Pawła II, w którym wezwał, aby Europa odnalazła swoje stare szlaki pielgrzymkowe. Jednymi z najważniejszych dróg pielgrzymkowych w Europie są Drogi św. Jakuba Starszego – Camino de Santiago, które po odkryciu grobu Jakuba Apostoła na Polu Gwiazd w Galicji, budowane były od IX w. ze wszystkich stron Europy do Santiago de Compostela.

Papieski apel rozpoczął proces odradzania ruchu pielgrzymkowego i odbudowywania jakubowych dróg oraz ich turystycznego wykorzystania. W roku 1987 Rada Europy nadała drogom św. Jakuba tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego - jako pierwszego w Europie. Ruch El Camino został zapoczątkowany w Hiszpanii, a wkrótce dołączyły drogi francuskie i niemieckie. Początek XXI w. to swoisty renesans szlaków kulturowych, które również w Polsce zaczynają odgrywać coraz większą rolę w systemie dróg turystycznych.

Od 2005 r. działają w naszym kraju Bractwa Świętego Jakuba i Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg Świętego Jakuba w Polsce. Organizacje te stawiają przed sobą zadania odtworzenia przebiegu i odbudowy polskich dróg, po których od średniowiecza Polacy chodzili do grobu apostoła Jakuba. Za szkielet polskich dróg przyjęto linie łączące kościoły pod wezwaniem św. Jakuba oraz średniowieczne szlaki handlowe. Pierwszy polski odcinek – Dolnośląska Droga św. Jakuba – został otwarty 24 lipca 2005, a do dziś oznakowano i zaopatrzono w przewodniki blisko 3.000 km polskich dróg.

Skierniewicka fundacja „Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego” – organizacja non profit – od roku 2011 podejmuje temat dróg św. Jakuba i popularyzuje tę ideę w regionie skierniewickim. Staraniem fundacji w Skierniewicach odbyły się dotychczas m.in. dwie edycje spotkania członków Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, połączone z naukowym seminarium i wytyczeniem części szlaku Warszawskiej Drogi św. Jakuba na obszarze Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Najnowszą inicjatywą Fundacji jest umieszczenie w zabytkowym ogrodzie parafii św. Jakuba Ap. tablicy stacyjnej, będącej trwałym elementem kultury pielgrzymowania zgodnie z ideą Camino.

- Goethe powiedział, że kultura europejska wyrosła na drogach pielgrzymkowych. Drogi św. Jakuba od lat łączą regiony, kraje i narody - poprzez przeżycie duchowej pielgrzymki, poznawanie kultury regionalnej, promowanie miejsc leżących na przebiegu szlaków oraz poprzez budowanie społeczności osób zainteresowanych historią. - mówi Aneta Wojciechowska, prezes fundacji. - Nasza inicjatywa przyczynia się do popularyzacji idei Camino oraz promowania regionu, będąc doskonałą okazją do zaprezentowania jego najważniejszych walorów turystycznych. Liczymy, że dzięki obecności oficjalnej tablicy stacyjnej
w centrum miasta, Skierniewice staną się regularnym punktem na trasie wędrówek i pielgrzymek osób, które na drogach św. Jakuba realizują swoje zainteresowania i pasje poznawcze. Dlatego cieszymy się, że odsłonięcie tablicy CAMINO towarzyszy obchodom 560-lecia Skierniewic.

Z Mazowsza do Santiago de Compostela pielgrzymi ruszyli już w XIV w., jednak nie wiadomo którędy szli. Dzisiejszym pielgrzymom zaproponowano więc dwie drogi wychodzące z katedry pod wezwaniem Świętego Jana w Warszawie. Mazowiecka Droga Świętego Jakuba – biegnąca północną stroną Wisły oraz druga – Warszawska Droga Świętego Jakuba, która prowadzi na południe od stolicy przez Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Puszczę Mariańską, Miedniewice, Skierniewice z malowniczym rezerwatem Rawki oraz dalej w kierunku Częstochowy, skąd przez najstarszy trakt – Via Regia – włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba. Dzięki wyznaczaniu i łączeniu szlaków, każdy pasjonat Camino może wyruszyć ze swojego domu, by siecią dróg Jakubowych przez całą Europę dojść do Santiago de Compostela, dzieląc wędrówkę na mniejsze odcinki i przechodząc je w dowolnym czasie.

Vita est peregrinatio (życie jest pielgrzymowaniem) - to łacińskie wyrażenie najlepiej oddaje sens wypraw szlakami Jakuba Starszego. Punkty stacyjne służą spotkaniom i upamiętniają drogę. Za umieszczeniem w Skierniewicach tablicy stacyjnej przez Fundację noszącą imię Biskupa Ignacego Krasickiego przemawia zarówno zakres naszej działalności statutowej, obecność w mieście historycznego kościoła św. Jakuba Ap., położenie geograficzne Skierniewic - w centrum południowego odcinka Warszawskiej Drogi św. Jakuba, a także popularność tematyki Camino - istnieje bowiem duża grupa mieszkańców Skierniewic, którzy odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela lub planują taką podróż.

- Istotna jest dla nas także obecność zabytkowej osady pałacowej, z którą osobiście związany był patron fundacji oraz duża liczba pieszych i rowerowych szlaków turystycznych powiatu skierniewickiego, które stanowią naturalną atrakcję dla osób podejmujących wędrówkę na drogach św. Jakuba Starszego - mówi prezes Wojciechowska.

Planowana na wieczór 20 lipca br. ceremonia będzie miała uroczysty charakter. Rozpocznie się mszą św. sprawowaną o godz. 18.00 w kościele św. Jakuba Ap. w intencji przyjaciół Fundacji i pielgrzymów zdążających do Santiago de Compostela. Następnie w ogrodzie parafialnym przy ul. Senatorskiej odbędzie się akt poświęcenia i odsłonięcia tablicy, a finałowym punktem programu jest muzyczny, barokowy wieczór w pałacu prymasowskim.

Odsłonięcia tablicy dokona Krzysztof Jażdżyk – Prezydent Miasta Skierniewice, patron wydarzenia.

Partnerami uroczystości są: Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg Świętego Jakuba w Polsce, Konfraternia św. Jakuba przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, Izba Historii Skierniewic oraz Bolimowski Park Krajobrazowy i skierniewicka Parafia św. Jakuba Ap., a gospodarzami wieczoru: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Centrum Konferencyjno-Rozrywkowe MARATON. Patronat medialny sprawują: Gość Niedzielny, Radio RSC, ITS (Informator Tygodniowy Skierniewic), Radio Victoria oraz Głos Skierniewic i Okolicy. Organizatorem wydarzenia i fundatorem tablicy stacyjnej jest Fundacja „Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego”. Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, wyraził zgodę na udział w komitecie honorowym naszego wydarzenia; List do uczestników i gości ceremonii skieruje ks. bp Krzysztof Zadarko - Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.