Chcą odbudować Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie

Czytaj dalej
Fot. Anna Żebrowska
Anna Żebrowska

Chcą odbudować Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie

Anna Żebrowska

Na portalu społecznościowym powstała inicjatywa pod hasłem „Odbudujmy Zamek Rawski”. W ciągu kilku godzin dostała prawie 400 polubień, a w ciągu następnych dni kilkadziesiąt próśb o wysłanie formularza konsultacyjnego, dotyczącego włączenia rawskiego zamku do programu rewitalizacji Rawy Mazowieckiej i zbudowania na jego terenie centrum historyczno-kulturalno-edukacyjnego.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Mariusz Mirowski, który do swojego przedsięwzięcia przekonał Marcina Szewczyka oraz Daniela Puchalskiego z Braci Herbowej Ziemi Rawskiej.

Pomysł działania w takiej formie narodził się po pierwszych konsultacjach społecznych, kiedy to okazało się, że Zamek Książąt Mazowieckich pozostanie poza strefą rewitalizacji. Kontrowersje wzbudziły także plany burmistrza odnośnie zainwestowania aż 7 mln zł w park miejski oraz miliona w remont Muzeum Ziemi Rawskiej.

- Mam nieodparte wrażenie, że burmistrz Dariusz Misztal omija temat rawskiego zamku szerokim łukiem.
Widać jego niechęć i brak koncepcji w tym temacie - mówi Mariusz Mirowski. - Nie rozumiem, zresztą nie tylko ja, potrzeby wydawania 7 milionów na park, który już jest bardzo ładny. Część tych pieniędzy mogłaby zostać spożytkowana na tworzenie na terenie zamku centrum kulturalno-historycznego. Pragnę podkreślić, że nie chodzi o to, aby odbudować natychmiast cały zamek i przeznaczyć na to ogromne pieniądze. Chcielibyśmy sukcesywnie zacząć coś działać, i żeby każdego roku efekt tej pracy był coraz bardziej widoczny. Liczymy tylko na chęć podjęcia kroków w tym temacie i działania władz. Przecież zamek jest naszą wizytówką, a póki co, oprócz jedynej imprezy, jaką są Dni Rawy, kojarzony jest wyłącznie z możliwością wypicia tu piwa.

Warto przypomnieć inauguracyjne expose burmistrza Dariusza Misztala z grudnia ubiegłego roku, w którym mówił o planach dotyczących zamku:”…Ten sam cel będzie nam przyświecał przy tworzeniu polityki kulturalnej, dla której realizacji zamierzamy stworzyć centrum edukacyjno-historyczno-rozrywkowe na bazie rawskiego zamku z zachowaniem oczywiście jego walorów historycznych i architektonicznych.” Póki co, burmistrz nie zaprezentował żadnych konkretów odnośnie rzeczonego centrum.

A jaki pomysł na nie mają pomysłodawcy inicjatywy?

- W zamkowych pomieszczeniach swoje miejsce mogłoby znaleźć muzeum rawskie, które ma fatalną lokalizację i nie posiada warunków lokalowych i parkingowych. W Rawie istnieje Bractwo Rycerskie, które przy wsparciu władz rozsławiałoby nasz zamek poprzez organizację turniejów rycerskich i widowisk historycznych, a może pomogłoby w odtworzeniu małej osady przyzamkowej. Nasz zamek jest naprawdę w świetnej formie, w porównaniu z np. zamkiem w Inowłodzu, który został zrekonstruowany praktycznie z niczego. Tam przedtem była niezliczona ilość gruzu. Ale miasto, które jest mniejsze od naszego pokazało, że częściowa rekonstrukcja była możliwa- mówi Marcin Szewczyk.

- Na terenach przy zamku warto by pomyśleć o amfiteatrze, lub stałej scenie. Na terenach zamkowych o tak chlubnej przeszłości związanej z obronnością dobrym pomysłem byłoby utworzenie profesjonalnej strzelnicy. Oczywiście, byłaby to strzelnica w budynku, a nie na terenie otwartym. Oprócz pomieszczeń dla Muzeum Ziemi Rawskiej, w samym zamku można przygotować wnętrza do prowadzenia działalności gastronomicznej i hotelarskiej, które można by wydzierżawić firmom prowadzącym taką działalność. Można organizować miejskie ogniska, kuligi, kiermasze, targi staroci - dodaje Mariusz Mirowski. - Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele. To może być w końcu miejsce tętniące życiem.

Akcją społecznościową zainteresowało się wiele osób z Polski.
Wśród nich jest Mateusz Budziakowski, architekt-urbanista, wiceprezes Fundacji Zygmunta Starego z Krakowa, która wspomaga tego typu inicjatywy. Fundacja zaproponowała swoją pomoc, m.in. poprzez przygotowanie opinii formalno-prawnej dla potrzeb urzędu. Także Ministerstwo Obrony Narodowej jest otwarte na koncepcje ruchu odtwórstwa historii.

Podczas wtorkowego (27 października) spotkania burmistrz Misztal odniósł się do rewitalizacji terenów zamkowych i do fejsbukowej akcji Odbudujmy Zamek Rawski.

Na razie do ratusza wpłynęło kilka takich samych wniosków z prośbą o zaczęcie tworzenia na terenach zamkowych centrum edukacyjno-historyczno-kulturalnego oraz o włączenie terenów zamkowych do programu rewitalizacji miasta.

Burmistrz Rawy tłumaczy: – Wnioski, które mogą być wysyłane do 15 listopada są na bieżąco przekazywane naszym ekspertom. Po czasie zakończenia konsultacji społecznych, będą one opracowywane i opiniowane. Na razie więc czekamy na wyniki takich opracowań. Mam również nadzieję, że na przełomie roku zostanie już uchwalony całościowy program rewitalizacji miasta. Zamek rawski jest pięknym obiektem i mnie, jako mieszkańcowi Rawy również zależy na tym, aby zaczęło coś tam powstawać.

Dariusz Misztal przyznaje, że póki co nie ma jednej koncepcji, w jaki sposób można zacząć rewitalizację Zamku Książąt Mazowieckich.

– Pod koniec tej kadencji powinniśmy mieć już pełną wizję, a pewne działania rozpoczęte. W tej chwili nie wiemy, czy będziemy odbudowywać cały zamek, czy też wykorzystamy go do dalszych prac w takim stanie, w jakim jest obecnie. Oczywiście, będzie się to wiązało z dużymi kosztami. Trudno w tym momencie określić, jak to wszystko się dalej potoczy, sytuacja bowiem jest bardzo dynamiczna. Być może zaprosimy jakieś biura projektowe czy uczelnie, aby wykazały się inwencją twórczą. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie.

Więcej informacji mieszkańcy Rawy powinni uzyskać po wydaniu opinii ekspertów.

Anna Żebrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.