Chmury nad instytutem

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Chmury nad instytutem

Sławomir Burzyński

Pomysł z 2015 roku byłej premier Ewy Kopacz, by w Skierniewicach na bazie Instytutu Ogrodnictwa powołać Narodowe Centrum Ogrodnictwa, wraca jak odbity w krzywym zwierciadle.

Obecny rząd planuje totalną reorganizację ponad setki instytutów badawczych w Polsce.

„Instytuty badawcze w niewielkim stopniu realizują swoją misję przybliżania nauki do biznesu” - napisał wicepremier Mateusz Morawiecki w „Strategii odpowiedzialnego rozwoju”.

W grudniu ub. roku Sejm RP znowelizował ustawę o instytutach badawczych, dając m.in. możliwość powoływania i odwoływania dyrektora instytutu badawczego przez ministra, co według PiS-umożliwia skuteczne zarządzanie.

W Skierniewicach słuchać o rychłej reorganizacji IO i jego nowej siedzibie w Puławach, gdzie obecnie znajduje się Zakład Pszczelnictwa instytutu.

- Minister rolnictwa, czy sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi mają różne koncepcje, ale do Instytutu Ogrodnictwa żaden konkret nie dotarł. Po prostu „mówi się” - stwierdziła Małgorzata Korbin, dyrektor IO w Skierniewicach.

Konkretów nie zna też skierniewicka posłanka Dorota Rutkowska (PO).

- Jednak zmiany ustaw, które poszły, zmierzają do centralizacji instytutów - przyznaje.

Spytaliśmy o sytuację skierniewickiej placówki naukowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak do chwili zamykania tego numeru „ITS” nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Do tematu wrócimy.

Sławomir Burzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.