Chmury nad instytutem

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Chmury nad instytutem

Sławomir Burzyński

Pomysł z 2015 roku byłej premier Ewy Kopacz, by w Skierniewicach na bazie Instytutu Ogrodnictwa powołać Narodowe Centrum Ogrodnictwa, wraca jak odbity w krzywym zwierciadle.

Obecny rząd planuje totalną reorganizację ponad setki instytutów badawczych w Polsce.

„Instytuty badawcze w niewielkim stopniu realizują swoją misję przybliżania nauki do biznesu” - napisał wicepremier Mateusz Morawiecki w „Strategii odpowiedzialnego rozwoju”.

W grudniu ub. roku Sejm RP znowelizował ustawę o instytutach badawczych, dając m.in. możliwość powoływania i odwoływania dyrektora instytutu badawczego przez ministra, co według PiS-umożliwia skuteczne zarządzanie.

W Skierniewicach słuchać o rychłej reorganizacji IO i jego nowej siedzibie w Puławach, gdzie obecnie znajduje się Zakład Pszczelnictwa instytutu.

- Minister rolnictwa, czy sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi mają różne koncepcje, ale do Instytutu Ogrodnictwa żaden konkret nie dotarł. Po prostu „mówi się” - stwierdziła Małgorzata Korbin, dyrektor IO w Skierniewicach.

Konkretów nie zna też skierniewicka posłanka Dorota Rutkowska (PO).

- Jednak zmiany ustaw, które poszły, zmierzają do centralizacji instytutów - przyznaje.

Spytaliśmy o sytuację skierniewickiej placówki naukowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak do chwili zamykania tego numeru „ITS” nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Do tematu wrócimy.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.