Co dalej z Dekadą, kiedy ta rozbudowa

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Co dalej z Dekadą, kiedy ta rozbudowa

Sławomir Burzyński

Skierniewiczanie, mając nadal w pamięci zażartą wojnę o rozbudowę tej placówki, toczącą się pomiędzy właścicielem galerii handlowej Dekada a byłym już prezydentem miasta, zadają sobie pytanie: o co był ten bój, skoro w kwestii rozbudowy nic się nie dzieje.

Mija właśnie rok, gdy skierniewiccy radni podjęli uchwałę godząc się na zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta poprzez wprowadzenie zapisu o możliwości budowy przy ulicy Reymonta wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, tym samym dającą zielone światło do rozbudowy galerii handlowej.

Otwarta trzy lata temu przy ulicy Reymonta Dekada ma powierzchnię użytkową poniżej 2 tys. m kwadratowych i jest jedną z najmniejszych galerii należących do spółki Dekada Realty. W 2013 roku opracowano więc projekt rozbudowy. Front od ulicy Reymonta uległby poszerzeniu o część parkingu należącego teraz do Sądu Rejonowego i łącznie z obecnym parkingiem przed galerią przykryty dachem. Klienci mieliby do dyspozycji dwupoziomowy podziemny parking na 250 miejsc. Wjazd samochodów dostawczych planowano po prawej stronie galerii (teraz to teren prywatny).

I zaczęły się schody, gdyż ówczesny prezydent był niechętny rozbudowie, jako główny powód podając wzmożenie ruchu samochodowego, co mogłoby być uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Jednak ci, ankietowani w tej sprawie przez urząd miasta, jak i kierownictwo spółki Dekada Realty, w przeważającej większości opowiedzieli się za rozbudową galerii. Decyzja radnych przypieczętowała sprawę… a potem zapadła cisza.

Ta sama spółka równie hałaśliwe walczyła o możliwość postawienia galerii w Nysie w woj. opolskim, także mając przeciw sobie niechętnie nastawiony samorząd. Tam, jako właściciel placu w centrum miasta niewiele mniejszego od Skierniewic, spółka zabiegała o zmianę przestrzennego planu zagospodarowania i się nie doczekała. Ówczesny burmistrz nie życzył sobie handlowego obiektu wielkopowierzchniowego pod nosem lokalnych przedsiębiorców, na co spółka Dekada ustawiła na swoim placu – trzeba trafu naprzeciw ratusza – "licznik strat miasta" podający, ile to nyski samorząd traci poprzez zakaz budowy galerii. I na tym się skończyło, bo mimo zmiany władzy i przychylnym już nastawieniu, licznik nadal cyka, a budowa nie ruszyła.

Podobnie w Skierniewicach. Jak ustaliliśmy, do ratusza nie wpłynął wniosek Dekady o zmianę miejscowego planu zagospodarowania.

– Nie wiemy, czy nadal są zainteresowani rozbudową, czy nie – mówi Danuta Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. – Żeby jednak wprowadzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania, muszą być właścicielami gruntu – dodaje.

I tu zadaje się być pies pogrzebany. Do tej pory spółka nie jest właścicielem prywatnej działki potrzebnej na drogę dojazdową, nie dogadała się też z sądem w sprawie zakupu sądowego parkingu. Sąd bez parkingu zostać oczywiście nie może i plan Dekady przewidywał przejęcie przez wymiar sprawiedliwości komunalnego placu parkingowego z drugiej strony budynku. Plac kupiłaby od miasta Dekada i potem zamieniła się z sądem, albo zamiany dokona samo miasto i potem sprzeda Dekadzie pożądaną przez nią działkę. Jakby nie patrzył, żaden z wariantów tej koncepcji nie doczekał realizacji.

– Jesteśmy na etapie robienia wielobranżowej koncepcji, uszczegółowionej, ze wszystkimi parametrami obiektu. Koncepcja pokaże, co potrzebujemy – Aleksander Walczak, prezes Dekada Realty dość zawile informuje, że sprawa rozbudowy nie posunęła się ani o krok od lutego ubiegłego roku.

Spółka jest obecnie właścicielem 9 obiektów handlowych w kraju, a dziesiąty właśnie buduje w Malborku. Potem w planie jest Ciechanów no i Nysa, na zabudowę czeka też niewielka działeczka w Łowiczu. Tu galeria handlowa będzie w wersji miniaturowej, prawdopodobnie dla 6 sklepów. Jej budowa, jak zapowiada prezes, mogłaby się rozpocząć na przełomie tego i przyszłego roku. Aleksander Walczak mówi też o dwóch projektach realizowanych wspólnie z PKP SA.

– Założyliśmy spółkę i zbudujemy dwa dworce kolejowe połączone z centrum handlowym, w Koninie i Mińsku Mazowieckiem – zapowiada.

Co ze Skierniewicami?

– Jestem na etapie rozmów z prywatnym właścicielem, ale za wszelka cenę tej działki nie kupimy, bo jest jakaś granica opłacalności – słowa prezesa sugerują, że właściciel zwietrzył interes i rzucił cenę zaporową. – Jeśli chodzi parking przy sądzie, to jeżeli się nie dogadamy, rozbudowa będzie robiona w etapach. Początkowo bez sądowej działki, a ewentualnie za jakiś czas wrócimy do tej koncepcji i zrealizujemy druga fazę.

Pytany o datę, prezes odpowiada, że w bardzo sprzyjających okolicznościach otwarcie rozbudowanej galerii może nastąpić najwcześniej pod koniec 2016 roku.

Sławomir Burzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.