Coraz mniej rodziców szczepi swoje dzieci

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Agnieszka Jasińska

Coraz mniej rodziców szczepi swoje dzieci

Agnieszka Jasińska

Ze Zbigniewem Solarzem z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi rozmawia Agnieszka Jasińska

Czy rodzice w naszym województwie chętnie szczepią swoje dzieci?
Niestety, w ubiegłym roku nastąpił dalszy spadek wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych. Dotyczy to dzieci w różnym wieku. Od kilku lat w województwie łódzkim, podobnie jak w całym kraju, zwiększa się liczba osób uchylających się od szczepień. W drugim półroczu 2014 roku do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Łódzkiem zgłoszono informację o 718 rodzicach i opiekunach uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych swoich dzieci. Państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni wystawili 98 tytułów wykonawczych zobowiązujących do zaszczepienia dzieci.

Jakie są kary za nieszczepienie dzieci?
To kara finansowa, wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. O uchylaniu się od obowiązku szczepienia sanepid informują lekarze. Najpierw jednak lekarz próbuje współpracować z rodzicem, informować i przekonywać do szczepienia. Jeśli to nie przynosi skutku, wówczas sprawa trafia do sanepidu.

Czy rodzice płacą kary?
W większości przypadków tak. Ta kara ma przymusić do obowiązku szczepień ochronnych.

Dlaczego rodzice nie zgadzają się na szczepienie dziecka?
Ostatnio powstało mnóstwo mitów na temat szczepionek. Niestety, wiele osób w nie wierzy. Rodzice, którzy rezygnują ze szczepionek, nie mają racji. Każda szczepionka jest bezpieczna. To produkt leczniczy. Ma atesty bezpieczeństwa.

Jak rodzice mogą upewnić się, że szczepionki są bezpieczne?
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy porozmawiać o nich z lekarzem albo z przedstawicielem sanepidu. Mity biorą się z niewiedzy. Często rodzice mają obawy, ponieważ zamiast korzystać z rzetelnej wiedzy specjalistów, szukają różnych informacji na przykład w internecie. Zwróćmy uwagę na to, że przed każdym szczepieniem przeprowadzane jest badanie lekarskie. To lekarz najpierw ocenia stan zdrowia. Naprawdę nie ma się czego obawiać.

Jakie mogą być skutki nieszczepienia dzieci?
Szczepienia skutecznie zmniejszają ryzyko epidemicznego szerzenia się groźnych chorób zakaźnych. Są tarczą ochronną. Wystarczy przyjrzeć się historii. Dzięki szczepieniom groźne choroby zakaźne już się nie rozprzestrzeniają. Musimy zdać sobie z tego sprawę. Jeśli przestaniemy się szczepić, wzrośnie ryzyko epidemicznego szerzenia się chorób. Prowadzimy wiele akcji profilaktycznych, aby do tego nie doszło. Jedną z nich jest "Zaszczep w sobie chęć szczepienia". Uświadamiamy rodziców, że szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Akcja skierowana jest także do środowisk medycznych, w tym lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej.

Rozm. Agnieszka Jasińska

Agnieszka Jasińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.