Roman Bednarek

Czapnik z Rawy na bojowym szlaku w walkach o niepodległą ojczyznę

Czesław Judziński z opracowaną przez siebie biografią ojca i trzema wojskowymi nakryciami głowy: kapeluszem podhalańskim, rogatywką hallerczyków i kapeluszem Fot. Roman Bednarek Czesław Judziński z opracowaną przez siebie biografią ojca i trzema wojskowymi nakryciami głowy: kapeluszem podhalańskim, rogatywką hallerczyków i kapeluszem huculskim, bliskimi jego ojcu
Roman Bednarek

Skierniewiczanin Czesław Judziński, właściciel firmy czapniczej Mitchell, jest nie tylko kontynuatorem ekonomicznych tradycji rodzinnych, ale i spadkobiercą tradycji walk wyzwoleńczych, w których uczestniczyli najbliżsi członkowie jego rodziny.

Dokładnie 100 lat temu, w listopadzie 2018 r. Jan Judziński - ojciec pana Czesława - w wieku 19 lat rusza do Warszawy, zgłasza się do koszar litewskich, gdzie prowadzony jest zaciąg ochotników, którzy następnie zostają skierowani do rozbrajania Niemców. Bohater naszej opowieści bierze udział w tej akcji 9 i 10 listopada. Uczestniczy również 12 listopada w manifestacji niepodległościowej, podczas której Józef Piłsudski apeluje do młodzieży, aby wstępowała do organizującego się polskiego wojska.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.