Rafał Klepczarek

Czy najnowsze rondo w Łowiczu będzie miało w nazwie pelikana?

Burmistrz Krzysztof Kaliński proponuje, aby na środku ronda stanął obelisk pelikana, który obecnie stoi na dziedzińcu muzeum Fot. Rafał Klepczarek Burmistrz Krzysztof Kaliński proponuje, aby na środku ronda stanął obelisk pelikana, który obecnie stoi na dziedzińcu muzeum
Rafał Klepczarek

Burmistrz Krzysztof Kaliński poddał radnym do rozważenia pomysł, aby rondo, które łączy ul. Romana Dmowskiego z ul. 1 Maja, nosiło nazwę Pelikana.

- Mamy rondo Księstwa Łowickiego, które nawiązuje do powiatu, rondo Niepodległości poświęcone Polsce, a teraz przyszedł czas na nazwanie kolejnego skrzyżowania z ruchem okrężnym rondem Pelikana, który jest herbowym ptakiem naszego miasta - informuje włodarz Łowicza.

Burmistrz Krzysztof Kaliński widziałby na środku ronda obelisk przedstawiający pelikana, który niegdyś zdobił fontannę na Nowym Rynku, a obecnie został wypożyczony Muzeum w Łowiczu, gdzie również pełni podobną rolę.

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu padły także dwie inne propozycje. Radny Jacek Wiśniewski zaproponował, aby rondu, które oddano do użytku 17 października 2018 roku, patronował generał Tadeusz Rozwadowski. Wedle części historyków w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku był on autorem operacji wojskowej, która sprawiła, że wycofujące się od miesięcy Wojsko Polskie manewrem oskrzydlającym rozbiło zagony Armii Czerwonej, prącej na zachód Europy.

- Do ronda wiedzie ulica Romana Dmowskiego, a dalej znajduje się ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego, a więc warto uczcić kolejnego twórcę niepodległości naszego kraju - uważa radny.

Z kolei radny Tadeusz Żaczek jest zdania, że dobrym patronem może być gen. Kazimierz Sosnkowski, który był m. in. Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych (1943-44).

O sesyjne propozycje patrona ronda zapytaliśmy 50 łowiczan, napotkanych 26 kwietnia w centrum miasta. 32 osoby wskazały na pelikana, 4 na gen. Rozwadowskiego (tylko te cztery wiedziały kim był), a pozostałe nie miały na ten temat zdania.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.