Czy program Mieszkanie Plus rozwiąże lokalne problemy mieszkaniowe

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Magdalena Grajnert

Czy program Mieszkanie Plus rozwiąże lokalne problemy mieszkaniowe

Magdalena Grajnert

Rząd ma program, ale samorządy nie rezygnują z budowy mieszkań komunalnych i socjalnych.

Socjalne czy komunalne? W Skierniewicach władze nia mają cienia wątpliwości: będą budować bloki socjalne.

- Planujemy cztery tego typu budynki, w każdym z bloków będzie 60 mieszkań, więc łącznie 240 mieszkań - mówi Przemysław Rybicki, rzecznik skierniewickiego magistratu.

Póki co nie ma informacji, ile iwestycja będzie kosztować, ale już wiadomo, że urzędnicy liczą na finanse z zewnątrz. - Ratusz będzie się starał o 85 proc. dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - informuje Rybicki.

Budowa czterech bloków będzie realizowana etapami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa pierwszego obiektu powinna ruszyć w przyszłym roku, a kolejne budynki miałyby powstawać w następnych latach. Chyba że rządowy program Mieszkanie Plus, w którym póki co niewiele jeszcze konkretów, rozwiąże mieszkaniowe bolączki skierniewiczan i rawian.

Rządowy Program Mieszkanie Plus ma być zapowiadaną dobrą zmianą w ramach zaniedbanej polityki mieszkaniowej państwa. W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada 360 mieszkań. Dzięki rządowemu programowi za cztery lata ten wskaźnik ma wzrosnąć do 388.

Skierniewice mają ok. 1 tys. 600 mieszkań socjalnych i komunalnych.
75 proc. z nich to lokale komunalne, których utrzymanie mniej kosztuje podatników - czynsz dla lokatorów jest blisko 3-krotnie wyższy niż w mieszkaniu socjalnym. Zgodnie z klasyfikacją ze względu na stan techniczny, wynikającą z prawa budowlanego, mieszkania socjalne mają niższy standard, na przykład nie muszą mieć wszystkich mediów. Zdaniem Leszka Trębskiego, miejskiego radnego, planowana przez skierniewicki samorząd budowa czterech energooszczędnych bloków socjalnych to kiepski pomysł.

- Zdecydowanie lepiej byłoby postawić bloki komunalne,
a te o najniższym standardzie przeznaczyć na socjalne - tłumaczy Leszek Trębski.

Czy w związku z planowanym przez rząd wsparciem mieszkaniowym dla wszystkich Polaków nie byłoby rozsądniej inwestycję wstrzymać?

- Na sytuację patrzymy realnie, lista potrzeb mieszkaniowych nie ma końca - mówi Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic. - Dobrze, jeśli powstaną nowe mieszkania za sprawą rządowego programu, ale musimy coś więcej o nim wiedzieć. Robimy swoje.

Rządowy program Mieszkanie Plus ma być powszechny i przeznaczony dla wszystkich Polaków.
Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który zostanie powołany, nie będzie korzystał ze środków budżetowych. Podstawą będzie zasób gruntów skarbu państwa, na których powstaną nowe budynki. Uzupełnieniem programu ma być też zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35-55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. Zdaniem prezesa Rawskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Rawie Mazowieckiej, nowy program nie powstrzyma budownictwa socjalnego.

- Program Mieszkanie Plus w żaden sposób nie koliduje z tym, co my robimy - mówi Leszek Trębski. - To są dwie różne oferty skierowane do zupełnie innych lokatorów.

Proponowane wsparcie mieszkaniowe państwa najkorzystniej będzie się sprawdzało w dużych miastach, gdzie lokale będą budowane na działkach należących do Skarbu Państwa.
Ponieważ czynsz za takie lokale będzie zdecydowanie większy niż w mieszkaniach komunalnych, jest to oferta dla osób, których wynagrodzenia są wyższe niż to otrzymywane w małych miejscowościach jak Rawa czy Skierniewice.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.