Czynsze blisko 9 tys. lokatorów ŁSM poszły w górę

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Czynsze blisko 9 tys. lokatorów ŁSM poszły w górę

Rafał Klepczarek

Rada Nadzorcza Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej od 1 kwietnia podniosła czynsze blisko 9 tys. lokatorów.

Opłaty eksploatacyjne wzrosły w 78 ze 123 spółdzielczych bloków. Ich mieszkańcy zapłacą więcej od 1 do 39 groszy za metr kwadratowy zajmowanego mieszkania.

Wszystkich mieszkańców budynków ŁSM objęła podwyżka opłat na fundusz termomodernizacyjny oraz za odbiór śmieci. Bez zmian pozostaje odpis na fundusz remontowy.

Największej podwyżki (39 grosze za mkw.) mogą spodziewać się lokatorzy budynku nr 6 na osiedlu Bratkowice.

- Powodem są koszty energii elektrycznej, która została wykorzystana przez ekipy budowlanej podczas długotrwałego remontu balkonów oraz tzw. woda zanikowa, czyli różnica wskazań między wodomierzem głównym a urządzeniami pomiarowymi w poszczególnych budynków - informuje Armand Ruta, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Część lokatorów spółdzielczych bloków (jak np. Noakowskiego 7 czy też Reymonta 1) zanotuje spadek opłaty eksploatacyjnej, ale tylko teoretycznie. Władze ŁSM podjęły decyzję, że oszczędności z tego tytułu trafią na poczet opłat za centralnego ogrzewania.

Władze spółdzielni, którą zamieszkuje ok. 9 tys. łowiczan, podwyższyły opłaty na fundusz termo-modernizacyjny. Od 1 kwietnia wzrosły one z 80 groszy do 90 groszy za mkw. użytkowanej powierzchni. Opłatami dociepleniowymi objęte zostały 94 bloki. W tej liczbie znalazł się blok nr 2 na os. Starzyńskiego. Zostanie on docieplany w tym roku za 940 tys. zł.

- Planowaliśmy poddać podobnej operacji także blok nr 3 na tym osiedlu oraz nr 6 na os. Dąbrowskiego, ale ponieważ koszty tego typu inwestycji znacznie poszły w górę, a mamy inne potrzeby inwestycyjne, to w tym roku docieplony zostanie tylko jeden budynek - dodaje szef Zarządu ŁSM.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku ŁSM zakończyła termomodernizację budynków, które w ogóle nie miały docieplenia. Obecnie rozpoczęło się ponowne docieplenie bloków, które modernizowano przestarzałymi technologiami, niespełniającymi współczesnych norm termicznych. Na pierwszy rzut poszła właśnie „dwójka” na os. Starzyńskiego.

W tym roku poprawi się także estetyka budynków nr 6 na os. Bratkowice, nr 1 na os. Reymonta oraz nr 18 na os. Kostka. Zostaną one, po odgrzybieniu elewacji, ponownie pomalowane. Spółdzielnia planuje także remont 30 balkonów w bloku nr 9 na os. Konopnickiej oraz malowanie klatek schodowych w budynkach nr 1, 2, 20 i 39 na os. Bratkowice, nr 5, 14 i 16 na os. Dąbrowskiego oraz nr 1 na os. Konopnickiej. W ramach malowania klatek na ledowe z czujnikami ruchu wymienione zostanie oświetlenie pamiętające lata 80. XX wieku.

Prezes Ruta zapowiada, że ŁSM wyda w tym roku na prace remontowe ponad 2,1 mln zł.

Od 1 kwietnia w Łowiczu w górę poszła także opłata za śmieci. Decyzją władz miasta koszty odbioru odpadów zwiększone zostały o 5 zł od osoby. W skali miesiąca podatek śmieciowy wzrósł z 10 na 15 zł za odbiór odpadów segregowanych i z 18 zł na 26 w przypadku zmieszanych.

Od maja ceny ciepła chce ponownie podnieść Robert Florczak, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Łowiczu. Szef zarządu spółki ciepłowniczej... nie zdradza o ile.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.