Rafał Klepczarek

Dąb dla twórcy niezwykłego parku w Łowiczu

Park przy Gim. nr 2 imię Adama Mickiewicza nosi od 1955 roku Fot. Rafał Klepczarek Park przy Gim. nr 2 imię Adama Mickiewicza nosi od 1955 roku
Rafał Klepczarek

Radny miejski Krystian Cipiński pracuje nad projektem tablicy poświęconej Władysławowi Stanio (1890 – 1967), który jest twórcą odnowionego w tym roku parku im. Adama Mickiewicza.

Stanio trafił do Łowicza w 1922 roku spod Rzeszowa. Był nauczycielem Szkoły Ćwiczeń w Łowiczu. Po ukończeniu studiów biologicznych nauczał też w Seminarium Nauczycielskim w Łowiczu.
Biologia była jego pasją w latach 1932-1936 doprowadził do powstania ogrodu botanicznego w pobliżu dzisiejszego Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Park, w którym rosły rzadkie okazy drzew i krzewów, uroczyście otwarto podczas przedwojennych obchodów 800-lecia Łowicza. Aby go obejrzeć, przyjechali nawet goście ze stolicy.
Trzy lata temu Zarząd Koła Absolwentów Zakładów Kształcenia Nauczycieli w Łowiczu chciał nazwać park przy ul. Adama Mickiewicza imieniem Władysława Stanio. Starania te jednak spełzły na niczym.
- Profesor Stanio był nietuzinkową postacią, której należy się godne miejsce w historii naszego miasta – uważa radny Cipiński, który prosi władze miasta o posadzenia dębu, który będzie przypominał przedwojennego biologa.
Co ciekawe, Władysław Stanio chciał w Łowiczu stworzyć także ogród zoologiczny. Miał się on mieścić w obecnym Ogrodzie Saskim, który wtedy nazywany był Ogrodem Hipolita. Władze Łowicza podjęły nawet decyzję o zakupie na potrzeby przyszłego zoo… borsuka. Starania te przerwała II wojna światowa.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.