Darmowe przejazdy autobusami MZK

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Darmowe przejazdy autobusami MZK

Sławomir Burzyński

Po raz pierwszy w czterdziestoletniej historii skierniewickiej komunikacji miejskiej autobusami MZK na wszystkich liniach (w tym specjalnych S) będzie można jechać za darmo. Ponadto piszemy, jak dojechać do cmentarzy i na co uważać.

Legalny przejazd bez biletu na razie będzie możliwy tylko 1 listopada, ale prezes spółki nie wyklucza, że w przyszłości „dni bez biletu” będzie więcej, na przykład podczas święta kwiatów.

– W dniu 1 listopada pasażerów MZK nie obowiązują bilety za przejazd. Taka była propozycja prezydenta Krzysztofa Jażdżyka i ją wprowadzamy – mówi Winicjusz Nowak, prezes spółki MZK w Skierniewicach.

Linie specjalne

Podobnie jak w poprzednich latach, w dniu 1 listopada będą też kursowały linie specjalne S I, S II, S III, S IV, S V, które połączą osiedla mieszkaniowe Widok , Makowska i dworce PKP i PKS z cmentarzami.
LINIA S I: Dworzec PKP i PKS - cmentarz św. Józefa ( ul. Łódzka ): Dwa autobusy kursować będą od godz. 8:05 do godz. 17:35 z częstotliwością co 35 min.
LINIA S II: Dworzec PKP i PKS - cmentarz miejski (ul. Strobowska). Dwa autobusy kursować będą od godz. 8:05 do godz. 17:35 z częstotliwością co 35 min.
LINIA S III: Cmentarz św. Józefa - cmentarz miejski. Autobus kursować będzie w systemie wahadłowym od godz. 9:15 do godz. 16:55 z częstotliwością co 50 min.
LINIA S IV: Osiedle Widok (Armii Krajowej - Nowobielańska) - cmentarz św. Józefa - cmentarz miejski. Autobus kursować będzie od godz. 8:30 do godz. 17:30 z częstotliwością co 60 min.
LINIA S V: Osiedle Makowska - cmentarz św. Józefa - cmentarz miejski . Odjazd z pętli autobusowej przy ul. Makowskiej o godz.: 10, 12:30 , 13:30.

Objazdy

W związku ze zmianami organizacji ruchu kołowego w rejonie cmentarzy, niektóre autobusy MZK będą kursowały objazdami.
Linia nr 1. Kierunek ul. Halinów – Dąbrowice: po trasie do Mszczonowskiej/Rawskiej, dalej objazdem ul. 1 Majka – Kozietulskiego – Łódzką, a dalej po trasie.
Linia nr 3. Kierunek Armii Krajowej – Mokra Prawa: Strobowska – Rawska – Kopernika – Mszczonowska/Pomologiczna – Jagiellońska – Dworcowa i dalej po trasie.
Linia nr 5. Kierunek Halinów – Dąbrowice: po trasie do Mszczonowskiej/Rawskiej, dalej objazdem ul. 1 Maja – Kozietulskiego – Łódzką, dalej po trasie.
Linia nr 10. Kierunek św. M. Kolbe: Strobowska – Rawska – Kopernika, dalej po trasie.

Rozkład jazdy MZK

1 listopada zmieniono też rozkład jazdy części autobusów.
Linia nr 1. Kursuje jak w dzień roboczy od godz. 8:59 do 15:10, ponadto o 7:22 kurs z ul. Mazowieckiej na cmentarz św. Józefa.
Linia nr 3. Kursuje według rozkładu świątecznego z dodatkowym kursem o 7:21 i 8:41 z Mokrej Prawej, 10:55 z ul. Armii Krajowej oraz 8:05, 9:20 i 11:30 z ul. Strobowskiej.
Pozostałe linie kursują bez zmian jak w niedziele i święta.
Linia nr 5. 16 kursów od godz. 8:15 do 21:55, plus w razie potrzeby autobus Bis.
Linia nr 6. 14 kursów od 13:40 do 20:45.
Linia nr 7. 4 kursy od 9:50 do 13:40.
Linia nr 8. 2 kursy od 9:50 do 11:05.
Linia nr 10. 8 kursów od 6:30 do 14:20, plus w razie potrzeby autobus Bis.

Zmiana organizacji ruchu

Zmiana organizacji ruchu w okolicach skierniewickich cmentarzy od 31 października (sobota) od godziny 22 do 1 listopada (niedziela) do godziny 22.

Cmentarz komunalny przy ul. Strobowskiej.

Ulica Strobowska od ul. Zadębie do ul. Rawskiej – ruch jednokierunkowy. Przed cmentarzem po obu stronach ulicy Strobowskiej będą obowiązywały znaki zakazu zatrzymywania, postój będzie możliwy na parkingach przed samym cmentarzem oraz wzdłuż ul. Strobowskiej do ul. Rawskiej.

Cmentarzu św. Józefa przy ul. Kozietulskiego.
Ul. Łódzka do skrzyżowania z ul. Poniatowskiego jest dwukierunkowa, jadący od strony Łodzi będą zmuszeni zjechać w ul. Poniatowskiego, a następnie do ul. Zadębie i poprzez ul. Kilińskiego dojadą do al. Niepodległości ido drogi wojewódzkiej 705 w kierunku Warszawy/Łowicza/Sochaczewa.

Od skrzyżowania z ul. Maja do samego cmentarza św. Józefa ulica Kozietulskiego będzie jednokierunkowa. Wyjeżdżający z ulicy Pogodnej, Próchnika i Spokojnej muszą skręcić w lewo i dojechać do ul. Poniatowskiego, a następnie ul. Zadębie w lewo do centrum miasta przez ul. Batorego i Kilińskiego.

Kierowcy powinni również pamiętać, że wyjeżdżając z ul. Lipowej, Jordana i Młynarskiej będą zmuszeni skręcić w prawo do ul. Zadębie, natomiast wyjeżdżający z ul. Traugutta skręcić w lewo do ul. Zadębie.
Przed samym cmentarzem będą obowiązywały znaki zakazu zatrzymywania.

Akcja przeciw hienom

Skierniewicka straż miejska organizuje patrole wokół nekropolii już na kilka dni przed 1 listopada.

– Przyspieszenie tych działań spowodowane były niepokojącymi sygnałami od osób odwiedzających groby najbliższych, że dochodzi do pierwszych kradzieży kwiatów, zniczy i wiązanek z grobów. Natomiast zasadnicze działania strażników rozpoczną się w piątek 30 listopada, kiedy również nocą będą kontrolowali okolice oraz teren cmentarzy – informuje Artur Głuszcz, komendant SM w Skierniewicach.

Jacek Staryga, prezes miejskiej spółki Ars potwierdza, że cmentarne hieny ożywiły się przed Dniem Wszystkich Świętych.

– Są sygnały o drobnych kradzieżach, giną na przykład ładniejsze znicze. Cmentarz mamy oświetlony, monitoring działa i mam nadzieję, że takie niechciane sytuacje będą ograniczone do minimum. Niestety, drobne kradzieże na cmentarzach się zdarzają i są nie do uniknięcia – mówi prezes.

Policyjne rady na cmentarz

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużo pieniędzy. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek – radzą policjanci, a nie jest to jedyna praktyczna rada, jak dzień 1 listopada spędzić bezpiecznie i bez strat.

O bezpieczeństwo na cmentarzu warto zadbać już wcześniej, gdy porządkujemy groby: nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów.

– Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych. Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które – jak się wydaje – przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży – i do tych rad warto się zastosować.

Okres poprzedzający święto zmarłych to także wyjazdy samochodem zarówno na miejscowe nekropolie, jak i w odległe rejony kraju. Wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się kierowcy to duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego.

–Ważne jest więc abyśmy pamiętali o tym, by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, korzystać ze świateł.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.