Dawny kościół ewangelicki w Łowiczu [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

Dawny kościół ewangelicki w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Kolejny łowickim zabytkiem, który prezentujemy na archiwalnych fotografiach jest kościół ewangelicki. Świątynia ta powstała w latach 1838-39 dla licznej grupy niemieckich kolonistów, którzy zaczęli osiedlać się w Łowiczu od końca XVIII wieku.

Ten nietuzinkowy zabytek został zaprojektowany w stylu klasycznej świątyni greckiej przez wybitnego architekta Henryka Marconiego. Inne źródła wskazują, że było to Jan Łuczaj, a Marconi wprowadził tylko pewne modyfikacje.

Kościół był odnawiany w 1913 i 1914 roku. Jest to murowana świątynia z frontonem zwróconym na północ. W fasadzie znajduje się monumentalny portyk sześciokolumnowy ze stukowym Okiem Opatrzności.

Obok dawnego zboru ewangelickiego, który w prywatne ręce przeszedł na początku lat 90. XX wieku, znajduje się dzwonnica z 1866 roku.

W czasach świetności kościoła w mieście nad Bzurą mieszkało około 200 protestantów, a cała łowicka parafia ewangelicka liczyła 2,5 tysiąca osób.

Obecnie w ciekawym architektonicznie gmachu mieści się galera sztuki.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.