Debata na temat zmian klimatycznych w Łowiczu [ZDJĘCIA]
Łowicka Grupa Nieformalna Krokus w czwartek (11 kwietnia) spotkaniem pod hasłem „Małe miasto - wielka sprawa” rozpoczęła swoją działalność.
- Ideą przyświecająca powstaniu grupy była chęć zabrania głosu w debacie publicznej na tematy dotykające na co dzień mieszkańców Łowicza oraz stworzenie przestrzeni do wypowiedzi dla jego mieszkańców - informuje Łukasz Wójcikowski, lider Krokusa. - Tematem pierwszego spotkania były zmiany klimatyczne w Łowiczu.
Podczas spotkania w jednym z łowickich lokali gastronomicznych zaproszeni goście debatowali nad sposobami walki ze smogiem oraz zalewającymi nasze miejscowości stosami śmieci, ochronie przeciętnego mieszkańca przed smogiem. Zastanawiano się także nad rolą władz lokalnych we wdrażaniu krajowych strategii zwiększania świadomości społecznej na temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym, smogowi oraz o tym, jak każdy z mieszkańców może przyczynić się do poprawy jakości środowiska i życia w Łowiczu.
- Na spotkanie zaproszeni zostali Dawid Wawryka z Instytutu Miasto Otwarte oraz Dominik Evan Artomski z Łódzkiego Alarmu Smogowego - relacjonuje Wójcikowski. - Ponadto w dyskusji wzięli udział członkowie grupy Krokus oraz co ważne, sami mieszkańcy Łowicza. Zgromadzona publiczność żywo interesowała się doświadczeniami zaproszonych gości w walce ze smogiem oraz dopytywała o konkretne sposoby wywierania wpływu na lokalne władze w walce o ochronę środowiska w Łowiczu. Zebrani wspólnie przyznali, że spotkanie jest początkiem rozmów o działaniach zmierzających do zmniejszenia zanieczyszczenia w mieście i że bez wspólnoty i konsekwencji nie uda się dokonać zmian w tym zakresie - dodaje przedstawiciel nieformalnej grupy.
Dawid Wawryka - prawnik, założyciel i lider Instytutu Miasto Otwarte, organizacji działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju małych i średnich miast, ekspert w dziedzinie praw człowieka i specjalista ds. zarządzania. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z sektorem publicznym i organizacjami pozarządowymi. W latach 2011-2014 dyrektor biura poselskiego Roberta Biedronia, od 2014 doradca w gabinecie marszałkini Sejmu RP Wandy Nowickiej. W 2018 roku otrzymał nagrodę Dziennika Łódzkiego za działalność na rzecz ochronnych zieleni miejskiej w kategorii działalność społeczna i charytatywna. Był nominowany do nagrody „Okulary Równości” przyznawanej przez Fundację Izabeli Jarugi Nowackiej.
Łukasz Wójcikowski - politolog, specjalista ds. funduszy europejskich, lider łowickiej grupy nieformalnej KROKUS, prezes Fundacji Łódzki Klaster Kolejowy. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego m.in. Miasto Łowicz, Miasto Łódź, Gmina Zduńska Wola, instytucjami na szczeblu centralnym m.in. PKP Intercity S.A, PKP PLK S.A, PolRegio, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz sektorem pozarządowym m.in. Fundacja Urban Forms, Zakład Doskonalenia Zawodowego. Realizator i koordynator projektów, odpowiada za zarządzanie i realizację projektów społecznych oraz środowiskowych w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Od lat zajmuje się tematyką Unii Europejskiej, w aspekcie polityki regionalnej i funduszy strukturalnych.
Dominik Evan Artomski - aktywista miejski, samorządowiec, założyciel i lider Łódzkiego Alarmu Smogowego, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Młodzieżowym Parlamencie Europejskim.