Defibrylatory w pociągach ŁKA z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego

Czytaj dalej
Redakcja

Defibrylatory w pociągach ŁKA z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego

Redakcja

Łódzka Kolej Aglomeracyjna otrzymała 20 defibrylatorów w ramach projektu „Kolej z sercem. Zakup defibrylatorów AED do pojazdów kolejowych województw łódzkiego”, który został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego. Urządzenia dziś i jutro zostaną zamontowane w pociągach FLIRT3.

Za projektem w I edycji Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego zagłosowało 2059 mieszkańców. Koszt 20 urządzeń wraz ze szkoleniem pracowników ŁKA wyniósł 76 345,80 zł. Zostały przekazane Spółce przez Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach darowizny.

Defibrylatory zostaną umieszczone w specjalnych, oznakowanych kasetach, które zamontowane zostały nad windą dla osób niepełnosprawnych, pośrodku pociągu FLIRT3. Dostęp do urządzeń nie jest ograniczony, co w sytuacji zagrożenia życia – ma zagwarantować szybkość i łatwość ich użycia.

Z pociągów i dworców kolejowych na terenie województwa łódzkiego korzysta codziennie kilkadziesiąt tysięcy osób. Choroby układu krążenia są według statystyk jednymi z najpowszechniejszych wśród mieszkańców naszego kraju i regionu. Ataki serca, zasłabnięcia i związane z tym zatrzymanie akcji serca zdarzyć się mogą wszędzie, a łatwy dostęp do tego typu urządzeń zwiększa znacząco szanse na uratowanie życia poszkodowanej osoby.

Defibrylatory AED to urządzenia służące do udzielania pierwszej pomocy osobom, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Użycie defibrylatora AED w przeciągu pierwszych 3 minut od zatrzymania akcji serca zwiększa szanse na przeżycie nawet do 70%. Defibrylatory są bardzo proste i bezpieczne w obsłudze. Są tak skonstruowane, żeby mogła je obsłużyć osoba bez wykształcenia medycznego, a nawet nastolatek.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociągi FLIRT3 to kolejne pojazdy wyposażone w defibrylatory. W nowych składach Impuls2, z których od grudnia korzystają pasażerowie, urządzenia zostały zamontowane fabrycznie.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.