Dereń będzie długo świeży
Dereń jadalny w ogrodzie ma charakter dekoracyjny, ale hodowany jest przede wszystkim dla doskonałych właściwości. Skierniewiccy naukowcy opracowali sposób na przechowywanie owoców.
Naukowcy ze skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa opracowali ofertę wdrożeniową przechowywania owoców derenia jadalnego w taki sposób, by zachowały świeżość nawet po miesiącu. Dotychczas najpopularniejszą formą przechowywania derenia jest mrożenie.
Owoce derenia jadalnego, bardzo bogate w przeciwutleniacze, są wyjątkowo cennym gatunkiem, o czym dobrze wiedzieli nasi przodkowie. Jak przypomina dietetyczka Aleksandra Żyłowska, w lecznictwie ludowym wykorzystywano owoce, liście, kwiaty, a nawet korę derenia, stosując je w wielu dolegliwościach.
- Obecnie coraz częściej korzystamy z mądrości ludowej i staramy leczyć się w naturalny sposób. Wiemy już, że sztuczne witaminy w tabletkach nie mają takiego samego działania, jak to, co dała nam natura. Warto zatem zwrócić uwagę na dereń, który jest doskonałym surowcem leczniczym, ale też świetnie smakuje.
Surowe, dojrzałe owoce pomagają na niestrawność i problemy z trawieniem, konfitury z derenia na przeziębienie i grypę, a roztarte owoce, mające działanie ściągające, łagodzą obrzęki i stłuczenia. Z kolei jedzenie garści dziennie suszonych owoców, zawierających duże ilości żelaza i witaminy C, leczy łagodną anemię. Nie sposób nie wspomnieć o dereniówce, czyli nalewce z owoców derenia, zachwalanej na przykład przez skierniewickiego maratończyka Jana Wieczorka. Jej dwadzieścia-trzydzieści kropli na cukrze, podawane dwa razy dziennie, łagodzi gorączkę.
Najcenniejszą bardzo plenną odmianą derenia jadalnego jest Kaukaz. Owoce są duże, owalne, zwężone od strony ogonka, ciemnoczerwone, rozmieszczone pojedynczo lub w grupach po 3-4 sztuki na gałęzi. Średnia masa owocu to 4,9 g, długość 27 mm a średnica wynosi 19 mm. Skórka jest ciemnoczerwona, błyszcząca i cienka. Miąższ soczysty, ciemnoczerwony, słodko-kwaśny, mający specyficzny aromat. Owoce są smaczne, przydatne do spożycia w stanie świeżym i mają wysokie walory odżywcze, które są związane z obecnością w owocach pektyn, łatwo przyswajalnych cukrów, witamin (w tym witaminy C), soli mineralnych (żelaza, potasu, wapnia, fosforu, magnezu), polifenoli i składników bioaktywnych.
Do tej pory podstawowym sposobem przechowywania świeżych owoców derenia było ich mrożenie. Naukowcy ze Skierniewic przygotowali zalecenia, które pozwalają na przetrzymywanie odmiany Kaukaz w świeżym stanie przez okres do 4 tygodni.
- Elementem krytycznym utrzymania jakości jest szybkie obniżenie temperatury owoców do poziomu poniżej plus 5 stopni Celsjusza - wyjaśnia autor oferty wdrożeniowej, dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Pracowni Przechowalnictwa i Fizjologii Pozbiorczej Owoców i Warzyw IO w Skierniewicach.