Do Halloween przywiązujemy zbyt dużą wagę

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Magdalena Grajnert

Do Halloween przywiązujemy zbyt dużą wagę

Magdalena Grajnert

Co o Halloween sądzi Anna Traut-Seliga, dr nauk przyrodniczych i wykładowca w skierniewickiej PWSZ

Nie jestem przeciwniczką żartobliwego obchodzenia Halloween, choć nie przywiązuję do niego dużej wagi. Powszechnie uważa się, że Halloween to zabawa, przebrania i cukierki zamiast psikusów oraz że święto przybyło do nas z USA.

Tymczasem Halloween przybyło do Stanów od nas, z Europy, z emigrantami z Irandii, Szkocji i Anglii. To pradawne celtyckie święto obchodzone na cześć duchów przodków, podobne do słowiańskich Dziadów. Było obchodzone w tym samym czasie. Halloween i Dziady mają wspólne, pradawne, indoeuropejskie korzenie.

Starożytna nazwa tego święta brzmiała Samhain i była dla Celtów tym, czym dla nas jest dziś Sylwester - odejściem starego roku. Celtowie wierzyli, że w wieczór Samhain duchy zmarłych pojawiają się ponownie na świecie i mogą ingerować w sprawy żywych. Celtowie panicznie bali się tych duchów wierząc, iż mogą one zabrać żywych do świata zmarłych.

Dlatego przebierali się w podarte stroje i przerażające maski, by zmylić duchy i udawać zmarłych. Ten zwyczaj przetrwał w dzisiejszych „potwornych” kostiumach na Halloween. Aby nie dopuścić zmarłych i potworów do wnętrza domostw, Celtowie zostawiali na progu za drzwiami smakowite i obfite dania.

Chcieli przebłagać i nakarmić swawolące duchy i zniechęcić je do wchodzenia do domów. Ten zwyczaj również przetrwał w dzisiejszym Halloween - żeby uniknąć psikusów dzieci, obdarowuje się je słodyczami. Słowianie zaś nosili swoim zmarłym żywność i inne dary wprost na cmentarze. Halloween to tylko echa dawnych zwyczajów. Słowianie do dziś dnia obchodzą Zaduszki o pogańskich korzeniach, a nikt nie stara się tego zabraniać. Halloween jest próbą „oswojenia” strachu przed śmiercią.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.